Kalkım’ı bize verin, yapalım 

Kalkım’ı bize verin, yapalım

Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, dünyada bir benzeri Kangal Balıklı Kaplıca olan ‘’Kalkım Balıklı Kaynak’’a yatırım yapılmamasına isyan etti. Kalkım’ın 2000 yılından bu yana 6 Vali gördüğünü söyleyen Başkan Öztürk, ‘’2011 yılında Turizm bölgesi olarak ilan edilen ve İl Özel İdaresine devredilen Kalkım’a bir çivi dahi çakılmadı. Yapmıyorsunuz, bari burayı bize verinde dünya turizmine açalım’’ dedi.

Kalkım’ı bize verin, yapalım
Kalkım’ı bize verin, yapalım Sivas Memleket
Bu içerik 84245 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Suyu ve balıklarıyla dünyada bir benzeri daha bulunmayan Balıklı Kaplıca’nın bir diğer kaynağı olan ‘’Kalkım Balıklı Kaynak’’ yıllardır yatırım bekliyor. 2000 yılında bölgenin turizme açılması gündeme gelen ve 2011 yılında Turizm Alanı olarak tescillenebilen Kalkım’da yapılması beklenen çalışmalar projeden öteye geçemedi. Duruma isyan eden Kangal Belediye Başkanı Mehmet Öztürk, bölgenin 6 vali gördüğünden ve bir çivi dahi çakılmadığından yakındı. Öztürk, ‘’Sivas’ta Vali Lütfullah Bilgin’den, Vali Davut Gül’e kadar 6 Valimiz görev yaptı. Ancak Kalkım’da hiçbir çalışma yapılmadı. Sayın Valimiz Davut Gül ile ayrıntılı olarak bu konuyu oturup konuşmadık ama bu dönemde de burası ıskalanacak gibi bende bir algı oluştu. Orada bakir bir alan var. 2011 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak burası turizm alanı ilan edildi. 2011 yılından bu yana buraya bir çivi dahi çakılmadı. İmar planı yapıldı, tekrar değişti falan ama Kalkım 2011’de ne ise şimdi de aynı.’’

‘BİZ YAPARIZ’

Kalkım Balıklı Kaynak’a talip olduklarını belirten Başkan Öztürk, Belediyenin burayı turizm alanı olarak ayağa kaldıracak gücü olduğunu belirtti. Bu konuda yaptıkları çalışmaları özetleyen Başkan Öztürk, ‘’Belediye olarak buraya biz talibiz ve 10 milyon civarında yatırım yapmaya hazırız. İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz ile görüştüm. Buraya talip olduğumuzu söyledim. Hatta bir kamu kurumu ortağı bularak burayı güzelleştirebiliriz. Fakat Genel Sekreterimizden aldığım yanıt beni pek tatmin etmedi. Milletvekillerimizle görüştüm, Valimizle de görüşeceğim’’

ULUSLARARASI BİR ANLAYIŞ

Öztürk, ‘’Biz burada ulusal ve uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir tesis kazandırmak istiyoruz. Sosyal altyapısını, yaşam kalitesini artıracak, ulaşılabilir bir mekan olmasını hedefimiz. Mesela Divriği Ulucami’ye giden bir turist buraya uğrayacak. Diyelim ki Sivas’a yılda 600 bin yerli yabancı turist gelir. Bunun yüzde 60’ı Divriği Ulu Cami’ye gider. Orada konaklayacak yer yok, hizmet alabileceği bir yer yok. Bırakın Kangal ölçeğini, ülkemize uluslararası düzeyde değer katacak bir alan.

Ben Valimizle bir görüşme yapacağım ve Kalkım’a tesis yapılması için bize verilmesini talep edeceğim. Mesela Kangal Balıklı Kaplıcanın da mülkiyeti İl Özel İdaresinin. Orada da durum içler acısı’’ dedi.

TURİZME KAZANDIRILMALI

Sivas’ta potansiyellerin değerlendirilemediğinden de söz eden Öztürk, ‘’Sivas’ta biz ne deriz ‘Kayseri bizim ilçemizdi’. Kozaklı kaplıcasında bir su var, sıcaklığından başka hiç bir özelliği yok. Kozaklı’nın nüfusu 6 bin 500. Orada 7 tane 4-5 yıldızlı otel var. Sivas’ta ticaret sanayi gelişmiyorsa, Ticaret ve Sanayi Odası başkanının sorgulanması, eleştirilmesi lazım. Kamu yatırımları yavaş, hantal işliyorsa valinin soruşturulması lazım. Kimsenin insanlığını sorgulamak hiç birimize düşmez. Asıl mesele görev insanları görevlerini yerine getiriyor mu? Bunu sorgulamak lazım. Ölçü budur, bunun olması lazım. Bizim ilimizin de ilçelerimizin de eksikliği budur’’ dedi.

Kalkım’ı bize verin yapalım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”