“Gemerek Ovasındaki su sorunu çözülmeli” 

“Gemerek Ovasındaki su sorunu çözülmeli”

AK Parti İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Hastürk, Gemerek Ovasında çiftçilik yapan kişilerin bu yıl sulama için 500 bin TL para harcadığını, acilen o bölgeye su verilmesi gerektiğini ve çiftçinin sulama derdinden kurtulması gerektiğini söyledi.

“Gemerek Ovasındaki  su sorunu çözülmeli”
“Gemerek Ovasındaki  su sorunu çözülmeli” Sivas Memleket
Bu içerik 83150 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

AK Parti İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Hastürk, Gemerek Ovası’nın biran evvel suyla buluşturulması gerektiğini söyledi.

Gemerek Ovası’nda arazisi olan çiftçilerin ekili arazilerini sulamak için oldukça fazla para harcadığını vurgulayan Hastürk, “Gemerek Ovasında hasat yapıldı. Bu yıl bereketli bir yıl oldu. Kuraklıkla mücadele eden çiftçiler arazilere su taşıdılar. Gemerek Ovasında çiftçiler bu yıl sulama için 500 bin TL’nin üzerinde para ödedi” dedi.

Sulama sıkıntısının çözülebilmesi için baraj yapıldığını ancak sulama kanallarının da yapılması gerektiğini vurgulayan Hastürk; “Bu sene 250 bin ton pancar üretildi. 50 bin ton buğday, 10 bin ton arpa, 20 bin ton çavdar üretildi. O nedenle Gemerek Ovasının biran evvel suyla buluşturulması lazım. Şuan barajın inşaat çalışmaları devam ediyor. İnşallah tamamlanır ve sulama kanalları vasıtasıyla Gemerek Ovasına su verebiliriz. Çiftçi de su maliyetinden kurtulmuş olur. Yeterli sulama yapılırsa verimde bir o kadar artar. Gemerek’te DSİ tarafından yapılmış 2 adet sulama göletimiz var. Biri Kösrelik köyü mevkiinde diğeri ise Gemerek mevkiinde. Gemerekteki sulama göletinin verimli olara kullanılması için 2,5 km’lik bir alana sulama borusu döşenmesi için İl Genel Meclisinde karar aldık ve onaylattık. Komisyon raporunu DSİ’lerine gönderdik. Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü dedi ki köylü 400 bin TL verecek ben talep edilen boruları döşeyeceğim dedi. Köylünün de ödeme yapmaya gücü yetmiyor. O halde su tuttuğumuz göletler öyle kalacak. 2000 yılında Kızılırmak’tan Keklicek köyüne sulama tesisi kurduk. Kanalını yaptırdık. Ama şuanda sulama tesisi çalışmıyor. Atıl durumda bekliyor. Keklicek köyündeki dev borular devletin parası ile alındı. O bölgeye gidip boruların sökülmesi lazım. Ya da sulama tesisi yeniden faaliyete geçirilecek. Aynı durumda Şarkışla ilçesine bağlı Saraç köyünde atıl durumda olan sulama tesisi var. Su tahliyesi yapan motorların parçaları sağa sola atılmış. Eğer çiftçi bu tesisi kullanacaksa o tesise sahip çıkmalı. Eğer çiftçi sulama yapmayacaksa tesis de kullanılan malzemeler başka yerlerde kullanılsın” ifadelerini kullandı.

“Gemerek Ovasındaki su sorunu çözülmeli”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek