KADI BURHANETTİN ÖĞRENCİ MECLİSİ TANITIMI YAPILDI 

KADI BURHANETTİN ÖĞRENCİ MECLİSİ TANITIMI YAPILDI

Sivas’ta eğitim kalitesini yükseltmek amacı ile Sivas Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa hayata geçirdiği ‘Kadı Burhanettin Öğrenci Meclisi’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

KADI BURHANETTİN ÖĞRENCİ MECLİSİ TANITIMI YAPILDI
KADI BURHANETTİN ÖĞRENCİ MECLİSİ TANITIMI YAPILDI Sivas Memleket
Bu içerik 82302 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Projenin tanıtım toplantısı Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Toplantıya Sivas Valisi Davut Gül ile eşi Gülden Gül, Vali yardımcıları, Kaymakamlar, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın tanıtım sunumu Milli Eğitim Şube Müdürü Anakız Yörük tarafından yapıldı.

Sivas’ta ilk kez gerçekleştirilen bu projenin meclis başkanı Kutluhan Enişte isimli bir öğrenci seçilirken yardımcılarından biri ise Vali Davut Gül oldu. Proje 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim-öğretim yılını kapsayacak. 

Projenin asıl amacı, eğitimde kalitenin yükseltilmesi, öğrenci öğretmen ve yönetici işbirliğinin artırılması ile kurumsal kapasitenin geliştirilmesi esas alınırken, temel amaçlar arasında bağımlılık yapıcı maddelere karşı önleyici, koruyucu, bilgilendirici ve farkındalık yaratıcı çalışmalar yapmak, öğrencilerin yerel kaynaklarını ve değerlerini öğrenerek sahip çıkması, öğrencilerin problemlerini kendileri çözebilmesi, öğrencilerin milli ve manevi değerlerle donanmış birer birey olmasını sağlamak gibi birçok madde sıralandı.

Proje il genelinde ve ilçeler genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor. Kadı Burhanettin Öğrenci Meclisleri il, ilçe ve okullarda kurulacak.

İl genelinde kurulacak olan meclisin üyeleri ise; Vali, eğitimden sorumlu vali yardımcısı, İl Milli Eğitim Müdürü, 4 Milli Eğitim Şube Müdürü, 3 Okul Aile Birliği Başkanı, 3 büyük sendika başkanı, 6 farklı branştan öğretmen 1 öğrenci meclis başkanı ve 19 öğrenci şeklinde.

İlçelerde ve okullarda kurulan meclislerin genel yapısı da aynı özelliği taşıyor.

Programda konuşan Vali Davut Gül, bu projede temel beklentilerinin öğrencilerin ve velilerin yüzünün gülmesi olduğunu belirtti. Gül, “Bu iş diğer yaptığımız işlerin hepsinden daha ötesinde, neden Kadı Burhanettin ismini koyduk? Yerel bir isim Sivas’a ait bir değer, birçok özelliği var ama temelde 4 tane özelliği var birincisi çok iyi bir devlet adamı ikincisi 4 yaşından beri ilim irfanla tanışmış, üçüncüsü iyi bir edebiyatçı dördüncüsü ise iyi bir sanatçı dolayısıyla da bizim çocuklarımıza verdiğimiz bu 4 tane özelliği başta olmak üzere kendilerini var gücü ile yetiştirmeleri. Çocuklarımız bir enstrüman çalsınlar, çocuklarımız yazı yazsınlar çocuklarımız kendi değerleri ile barışık olsunlar” dedi.

Vali Gül, “ Burada başta ben olmak üzere hepinizi harekete geçirecek. Odamızda oturarak bu meseleyi çözme şansımız yok. Bizim çocuklarımızdan beklentimiz kendilerini olabildiğince yetiştirmeleridir. Amacımız çocuklarımız kendi değerleriyle barışık olsunlar. Bu projeyle biz değerler eğitimini daha sistemli bir şekilde vereceğiz" şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

KADI BURHANETTİN ÖĞRENCİ MECLİSİ TANITIMI YAPILDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”