‘Sahibinden Satılık' devri bitiyor 

‘Sahibinden Satılık' devri bitiyor

Hükümet, düzensiz artışlara neden olan ev, işyeri ve arazi fiyatlarını dengelemek için radikal bir karar alıyor. Yeni düzenlemeye göre vatandaş mülkünü emlakçı olmadan satamayacak ve kiralayamayacak. Düzenlemeye göre her isteyen de emlakçılık yapamayacak.

‘Sahibinden Satılık' devri bitiyor
‘Sahibinden Satılık' devri bitiyor Sivas Memleket
Bu içerik 81666 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Emlak piyasasına denge getirmek amacı ile satış ve kiralama işlemlerine ‘Emlakçı’ şartı getiriliyor. Yeni düzenlemeye göre ev, arsa, dükkan sahipleri emlakçı olmaksızın kiralama veya satış yapamayacak. ‘Sahibinden satılık’ devrini bitiren düzenlemeye göre satış bedellerine sınırlama getirilecek ve her isteyen de emlakçı olamayacak. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gayrimenkul danışmalık şirketi Dünya Başkanı Fatih Elibol, "Bundan sonra devlet tarafından verilen gayrimenkul sertifikasına sahip emlakçı olmadan kimse gayrimenkulünü satamayacak" dedi. Elibol, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve görüşe açılan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı'na ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Bugün Türkiye'de dünyanın en iyi gayrimenkul yasası yapılmaya çalışılıyor. Dünyadaki tüm örnekler inceleniyor, bunlar ele alınıyor ve Türkiye için en iyisi oluşturulmaya çalışılıyor" dedi.

Elibol, gayrimenkul yasası ile emlakçıların artık belirli bir sertifikaya sahip olacağını ve sorumluluklarının bulunacağını kaydederek, şunları söyledi: "Bu sertifika devlet tarafından verileceği için kişi emlakçı sorumluluk taşıyacak. Kimse kafasına göre bu işi yapamayacak. Değerlenmemiş hiçbir gayrimenkul satılmamalı ve bunun üzerinde çalışılıyor. Böylece gayrimenkulün gerçek değeri ortaya çıkacak ve her şey yasal olacak. Dolandırıcılığın önüne geçilecek, tüketicilerin mağduriyeti ortadan kalkacak, devletin vergi kaybı önlenecek. Biz hep emlakçıları konuşuyoruz ama konut sahipleri de yanlış yapabiliyor. Bundan sonra devlet tarafından verilen gayrimenkul sertifikasına sahip emlakçı olmadan kimse gayrimenkulünü satamayacak" dedi.

‘Sahibinden Satılık' devri bitiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”