Köylüden ‘Peynir’ kursuna büyük ilgi 

Köylüden ‘Peynir’ kursuna büyük ilgi

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Onbaşılar köyünde verilen ‘Peynir Üretim Kursu’ büyük ilgi görüyor. Kursu ziyaret eden Tarım İl Müdürü Seyit Yıldız, daha hijyen ve ekonomiye daha faydalı ürünleri üretilmesini hedeflediklerini belirtti.

Köylüden ‘Peynir’ kursuna büyük ilgi
Köylüden ‘Peynir’ kursuna büyük ilgi Sivas Memleket
Bu içerik 82645 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile Onbaşılar köyünde yürütülen ‘Peynir Üretim Kursu’ köylü vatandaşların büyük ilgisini görüyor. Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız ve İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat 20 kadın çiftçinin katılımı ile devam eden kursu ziyaret etti.

Yıldız burada yaptığı konuşmada, "Bu gibi kurslarımızın en iyi tarafı hizmetin kursiyerlerimizin ayağına gelmesidir. Bu kursları açarken İŞKUR İl Müdürlüğü'nün ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün de önemli katkıları var. Onların destekleri ile bu kursları açıyoruz. Bizim kurumsal olarak en önemli görevlerimizden bir tanesi eğitim, bu eğitimimizde de çeşitli peynirlerin yapım tekniklerini ve uygulamasını eğitmen arkadaşlarımız sizlere öğretecek. Bu kursun sonunda sizler bütün öğrendiğiniz peynir çeşitlerini yapabilecek duruma geleceksiniz. Köyde ilk akla gelen peynir yapımı, sizler peynir yapımını elbette biliyorsunuz ama peynir çeşitleri açısından daha detaylı bir eğitim alacaksınız. Süt sağlıklı ve hijyen şartlarını sağlarsa yaptığımız peynirlerde sağlıklı ve lezzetli olur. Bu nedenle sağımdan başlayarak peynir yapım aşamalarında da hijyen şartlarını sağlamamız gerekir. Aynı zamanda sütten katma değeri daha yüksek ürünler elde edildiğinde aile bütçesine katkınızda artacaktır. Eğitime gösterdiğiniz ilgiden dolayı çok teşekkür ediyorum." dedi. İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ise yaptığı konuşmada "Şuanda merkezde, ilçelerde ve bazı köylerde kurumlarla birlikte işbirliği içerisinde çeşitli konularda kurslar veriyoruz. Eğitim alanında en çok işbirliği yaptığımız kurum ise İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'dür. Yine işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz bu kursumuz ile köylerde sağlıklı beslenmeyi temin etmek ve temin edilen bu sağlıklı gıda maddelerini sofralarımıza sunmanızı amaçlıyoruz. Peynirin sağlıklı ve lezzetli bir şekilde yapılması son derece önemli, bunun temini için İl Müdürlüğümüzün köylerde vermiş olduğu bu hizmet de oldukça önemli, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayacak olan her çalışma devlet tarafından desteklenmeye değerdir. Bizde bu mantıkla bu çalışmalara devletimizin gücü ölçüsünde destek olamaya devam edeceğiz" dedi.

 

Köylüden ‘Peynir’ kursuna büyük ilgi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek