Liseli gençlere anlamlı mesajlar verildi 

Liseli gençlere anlamlı mesajlar verildi

Rehberim Öğretmenin Projesi kapsamında liseli öğrenciler, Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse ile bir araya geldi. Ana teması ‘Lider Genç’ olan konferansta öğrencilere önemli mesajlar verildi.

Liseli gençlere anlamlı  mesajlar verildi
Liseli gençlere anlamlı  mesajlar verildi Sivas Memleket
Bu içerik 82309 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirdiği Rehberim Öğretmenim Projesi kapsamında Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse, lise öğrencileri ile bir araya geldi. “Lider Genç” temalı olarak düzenlen konferansa Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri katıldı.

Programın açış konuşmasını yapan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, kendisinin gençlerden ümitli olduğunu, gençlerin gelecekte Sivas’a ve ülkemize çok önemli hizmetler yapacağından emin olduğunu söyledi.

Projenin hedefi hakkında bilgi veren Altınsoy; “Buradaki hedef sizlerin ufkunu açmak. Ülkemizin 20-30 sene sonrasına sizler hitap edeceksiniz. Öğretmen, vali, bakan, başbakan,  cumhurbaşkanı olacaksınız inşallah. Ama ülkemizin içinde bulunduğu şartları, bugünlere kolay gelmediğimizi iyi anlamanız, bilmeniz lazım” dedi.

Türkiye’nin yüzlerce yıldır olduğu gibi bundan sonra da hedefte olacağını belirten Altınsoy, “Millet olarak gelecekte karşılaşılacak olumsuzluklara karşı hazırlıklı olunması gerekiyor. 100 sene, 500 sene önce ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar ne ise bugün de adı farklı ama aynı oyunlar devam ediyor. Çanakkale harbinde ‘kimi Hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela’ denen milletler şimdi PKK, FETO, DEAŞ adı altında yine üzerimize geliyorlar. O nedenle bu memleket üzerinde oyun bitmez. Biz, sizin yaşlarınızda iken de sağcı-solcu meselesi vardı. Sonra Türk-Kürt, Alevi-Sünni meselesi başladı. Hiçbir zaman bizim ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bitmeyeceği için bizim de ona karşı mutlaka hazırlıklı olmamız, tedbirler almamız ve kadro yetiştirmemiz lazım. Meşhur ifade ile ‘1 yıl sonrasını düşünüyorsan tohum ek, 10 yıl sonrasını düşünüyorsan ağaç dik, 100 yıl sonrasını düşünüyorsan insan yetiştir…’ işte biz 100 yıl sonrasını düşünerek sizleri yetiştirmek için gayret ediyoruz. O nedenle sizlerin de bunun bilinç ve şuurunda olmanızı istiyoruz. Bugün de Prof. Dr. Kadir Özköse hocamız rehberlik etme anlamında sizinle güzel paylaşımlarda bulunacak. Hocamıza, yoğun programına rağmen bizleri kırmayarak programımıza katıldıkları için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN”

Cumhuriyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Özköse ise, “Böylesine özel ve güzide bir toplulukla bir arada olmak da benim için şereflerin en güzeli. Bu milletin, ümmetin geleceği sizlersiniz. İnsanlığın, medarı iftiharı sizlersiniz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ diyen bir geleneğin mensuplarıyız” dedi.

İnsana yapılan yatırımın oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Özköse, “Dünyada en güzel duygu sevgidir. Dünyada en gerçek olgu ölümdür ve dünyada en gerçek olguya kadar yapılacak olan en ulvi görev; öğrenmek, öğretmek, öğrenmektir. Mevlana; ‘bildiğiniz kadar güçlüsünüz’ diyor. Bilgi ile insan, gerçeği elde eder, geleceğe yönelmiş olur. Peki, nasıl bir insan yetiştireceğiz? Kendi gerçekliğinin farkında olan, dünyasını da ahiretini de kurtarabilen, kendini de rabbini de bilebilen, topluma kendini adayabilen, tarihinden, kültüründen, medeniyetinden beslenebilen, kendisi ile barışık olabilen, kendi gerçekliğini, sevdasını, kendi yüreğindeki güzelliği başkasına sunabilen, paylaşabilen, sevgiyi, bilgiyi, güzel ahlakı büyütebilen, erdemi büyüten bir insan. Konferansımızın başlığı Lider Gençlik… Kimdir genç? İdeali olan, derdi olan, hayat maratonunda koşuya tabi olan, kırmızı elmayı yakalayabilendir. Hepimizin kırmızı elması İslam Kültüründe Rıza-i Bari’dir. Kelimetullah’tır. Allah’ın şanına, rızasına, sevgisine, Allah’ın ‘kulum’ diye hitap etmesine imkân sağlayacak bir kalite, kıvam, estetik kazanmaktır. Arkadaşlar yarın büyüyecek, belirli makamlara geleceğiz. Biz, Milletimizin safında mıyız, milletimize ihanet edenlerin safında mıyız? Biz, devletimizi ikame etmenin derdinde miyiz?  Devletimizin gizli sırlarını bir takım yabancı odaklara servis eden konumunda mı olacağız? Yarın biz, kendi rahatımızı, keyfimizi ve varlığımızı sağlamak için mi çalışacağız, yoksa millet için, yetişmiş güçlü bir değer için mi çalışacağız? Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Yani vicdanımızın sesini çok iyi dinlememiz, sağlam karakterli, dürüst, duyarlı bir insan olma zorunluluğumuz var” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Özköse, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

 

Liseli gençlere anlamlı mesajlar verildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”