“Teknolojiyi eğitimle buluşturmamız lazım” 

“Teknolojiyi eğitimle buluşturmamız lazım”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Kaliteli bir eğitim vermek için istenilen hususlardan birisi de teknolojiyi eğitimle buluşturmamız lazım. Nedir teknolojiyi eğitimle buluşturmak? İstiyoruz ki evlatlarımız istiyorlarsa öğretmenlerinin yol göstericiliğinde bilgi otoyollarına ulaşabilsinler” dedi.

“Teknolojiyi eğitimle  buluşturmamız lazım”
“Teknolojiyi eğitimle  buluşturmamız lazım” Sivas Memleket
Bu içerik 91292 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, müfredat değişikliğiyle temel eğitim ve ortaöğretimde kodlama dersi konulduğunu bu derslerin uygulamalı işlenebilmesini teminen de önümüzdeki dönemlerde tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtma çalışmalarımıza devam edeceklerini söyledi.

Aynı zamanda eğitimde özel sektörü de desteklediklerini belirten Bakan Yılmaz; “Kaliteli bir eğitim vermek için istenilen hususlardan birisi de teknolojiyi eğitimle buluşturmanız lazım. Nedir teknolojiyi eğitimle buluşturmak? İstiyoruz ki evlatlarımız istiyorlarsa öğretmenlerinin yol göstericiliğinde bilgi otoyollarına ulaşabilsinler” dedi.

Her okula bilgi otoyollarına bağlanacak internet bağlantılarının yapılması gerektiğinin altını çizen Yılmaz; “1 milyonun üzerinde uç kurulumu yapıldı ve FATİH Projesi kapsamında 432 binin üzerinde etkileşimli tahta monte edildi ve 1 milyon 400 binin üzerinde de tablet bilgisayar dağıtıldı öğretmenlerimize ve öğrencilerimize. Bakanlığımız tarafından her bir tablet bilgisayar aktif olarak takip edilmekte, şu anda 1 milyon 375 bin adedi hâlen aktif olarak da kullanılmakta. Yine biz geldiğimizde özel okula giden öğrenci sayısı yaklaşık 200 binken şimdi 1 milyon 300 binin üzerine çıktı ve özel okullara giden öğrencileri de destekliyoruz. Bu yıl ilk defa destek vereceğimiz 75 bin öğrenciyle birlikte 305 bin 128 öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanmakta. Bu uygulamanın başladığı 2014-2015 yılından bu yana 520 binin üzerinde öğrenci eğitim öğretim desteğinden faydalanmış olacaktır. Ülkemizin her bölgesindeki öğretmenlik doluluk oranlarını birbirine yaklaştırdık. Bakın, kaliteli bir eğitim için olmazsa olmaz unsurlardan birisi, eğitim altyapısının tamamlanması gerekir. 282 binin üzerinde derslik yaptık. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken Türkiye genelinde ilköğretimde 24'e, ortaöğretimde 23'e düştü. İkili eğitimi de kaldıracağız. Bunun için Sayın Başbakanımız talimat verdiğinde 77 bin dersliğe ihtiyacımız vardı, bir yıllık süre içerisinde yapılan dersliklerle birlikte şu anda 58 bin dersliğe ihtiyacımız var, ancak 45 bin dersliğimiz de yapılıyor. Bunlar tamamlandığında çok az bir farkla- önümüzdeki dönemde devlet-millet iş birliğiyle birlikte ikili eğitimi de ortadan kaldıracağız” ifadelerini kullandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”