Kent Meydanı’na rakip olacak 

Kent Meydanı’na rakip olacak

Gökmedrese, Ulu Cami ve Kale Projesinin görselliğini artırmak için sıra dışı bir uygulama yapılacak. Bu tarihi mekanların ön plana çıkması için, eserlerin arasında bulunan yol ve zeminin en az bir metre kazılarak aşağı indirileceği öğrenildi. Çalışmalar tamamlandığında ise bu bölge, ‘Tarihi Kent Meydanı’na rakip olacak.

Kent Meydanı’na rakip olacak
Kent Meydanı’na rakip olacak Sivas Memleket
Bu içerik 92540 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas’ın turizminde en büyük pay sahibi olan tarihi eserlerin korunması ve eserlere layık olduğu değerin verilmesi amacı ile yetkili kurumların çalışmaları sürüyor. Yıllardır adeta mağdur durumda olan Gökmedrese’nin restorasyonu 2018 yılında tamamlanması planlanırken, Kale projesine ise yine 2018 yılında başlanacak. Bölgedeki bir diğer eser olan Ulu cami projesi ise plan aşamasında. Bu üç tarihi eserin görselliğini artırmak için büyük projeler hayata geçirilirken, sırı dışı bir uygulama da yapılacağı öğrenildi. Ulu Cami ve Gökmedrese arasında bulunan yol ve zeminin en az bir metre kazılarak tarihi mekanların ön plana çıkartılması düşünülüyor.

SİVAS TARİHİ ESERLERİYLE DAHA GÜZEL OLACAK

Bölgede yapılacak çalışmaların bir kısmından söz eden Sivas Valisi Davut Gül, tarihi mekanların önemine değindi. Vali Gül, ‘’Ulu Camii etrafının düzenlenmesi henüz fikir aşamasında. Orada bir kamulaştırma çalışması yapılması gerekiyor. Kamulaşmanın maliyeti çıkartılacak, finansmanı ayarlanacak. Buranın projesi Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edildi, Sayın Bakanımız da takip ediyor. Buranın çevre düzenlenmesinden önce yapılacak iş şu; Selçuk Ortaokulunu başka yere yaptık. Okulun eski binasını yıkacağız, o alan açılacak, yeni bir yapılanma da yapılmayacak buraya ve o alan açılmış olacak. Kale projesi, Gökmedrese, Ulu Cami birbirini tamamlayacak.

Sivas güzel şehir. Tarihi mekanları Sivas’ın güzelliğine güzellik katıyor. Bu eserleri korursak, muhafaza edersek her biri kendi içerisinde birer hazine. Bu eserlerle birlikte Sivas Türkiye’nin sayılı şehirlerinden birisi’’ dedi.

Kent Meydanı’na rakip olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”