ARICILIK KURSU 

ARICILIK KURSU

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından arıcılık kursu düzenleniyor. 2 saat sürecek olan kursa 182 kişi müracaat etti.

ARICILIK KURSU
ARICILIK KURSU Sivas Memleket
Bu içerik 80521 kez okundu.

HABER MERKEZİ

Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen Arıcılık Kursu Açılış Törenine Sivas İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tuncay Baral, Sivas İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Fehmi Tutkun, Sivas Arıcılar Birliği Başkanı Yahya Epsileli ve kursiyerler katıldı.

Törende ilk konuşmayı yapan Sivas Arıcılar Birliği Başkanı Yahya Epsileli yaptığı konuşmada; " Sivas Arıcılar Birliği 2002 yılında açılmış olup şuan itibari ile 2 bin 500 civarında kayıtlı üyemiz bulunmaktadır. 250 bin adet arılı kovanımız mevcut olup yaz aylarında 140 bin arılı kovanla gelen 720 arıcı ile birlikte yaklaşık 400 bin arılı kovan gibi sayıya ulaşmaktayız. Bu bakımdan arıcılık kursları bizim için çok önemli, bu kursta emeği geçen İl Müdürümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürümüze, İŞKUR İl Müdürümüze teşekkür ediyorum." dedi.

İŞKUR İl Müdürü Hikmet Canpolat ise konuşmasında; "İŞKUR İl Müdürlüğü olarak sonucunda istihdam olacak her faaliyete katkı sağlamaya gayret ediyoruz. Devletimizin bir politikası var bir bireyin iş sahibi olmak için veya bir alanda meslek sahibi olabilmesi için niyet sahibi olması gerekir. Niyeti olduktan sonra o iş ona ulaşıncaya kadar hatta sonrasında işini büyütünceye kadar her safhada devletimiz o bireyi teşviklerle destekliyor. Bunun en bariz örneğini de bugün burada yaşıyoruz, kurumlar el birliği ile vatandaşlarımızın istihdamına yönelik programlar, projeler geliştiriyor, bu projeleri de her kurum elinden geldiği kadar destekliyor. Bugün burada İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz ve İŞKUR İl Müdürlüğümüzün iş birliği ile bir araya gelerek bir kursun açılış törenini gerçekleştiriyoruz. Bu kursun hayırlara vesile olmasını diliyorum, dürüst, vatanına milletine katkı sağlayan birer sanatkâr olmanızı temenni ediyorum." dedi.

 Seyit Yıldız ise yaptığı konuşmada; "Kursumuz 28 Aralık tarihine kadar devam edecek olup toplam 72 saat eğitim verilecektir. Eğitim sonrasında eğitici arkadaşlarımız tarafından bir sınav yapılacak ve bu sınavda başarılı olan kursiyerlerimize sertifika verilecektir. Bu sertifikalar aynı zamanda sizlerin tarımsal desteklemelerde artı puan almanızı sağlayacaktır. Kurs süresince eğitimcilerimiz tarafından; Arı bireyleri, arı ürünleri, ilkbahar bakımı, sonbahar bakımı, kışlatma, arı ırkları, hastalık ve zararlılar, Dünyada ve Türkiye'de arıcılık, Bal üretimi, hasadı ve oğul gibi konularda teorik bilgiler verilecektir.

Arıcılıkta amaç sadece üretim değil, önemli olan kaliteli üretim. Arıcılık işletme sayısı bakımından TÜİK 2016 yılı verilerine göre ikinci sıradayız ama bal üretimi olarak yedinci sıradayız. Sivas arıcılık alanında daha üst sıralarda, inşallah bundan sonraki yıllarda bunu daha net bir şekilde göreceğiz. TÜİK verilerine göre 2016 yılında 2.860 ton bal üretimi gerçekleştirilmiş, 2017 verilerinde ise şuanda 3.714 ton bal üretimi gerçekleştirilmiştir. Bu rakamlarda yeterli değil, biliyorsunuz tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan kuraklık bal üretimini etkiledi,  bundan sonraki yıllarda bu rakamları daha da yukarı taşımaya gayret göstereceğiz. Sivas, Türkiye'de arıcılık yönünden önemli bir İlimiz ve özellikle gezginci arıcılar yönünden bir cazibe merkezi diyebiliriz. Meralarımız çok fazla, biyoçeşitlilik ve bitki florası yönünden çok önemli bir konumdayız, Sivas aynı zamanda çiçek balı üretiminde de önemli illerimizden birisidir. İnşallah Sivas'ta arıcılığı sizlerin de katkısı ile en üst seviyelere çıkaracağız. Bu vesile ile İŞKUR İl Müdürlüğümüze, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüze katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Yoğun katılımızdan dolayı kursiyerlerimize de teşekkür ediyorum. Arıcılık kurslarımız genelde yoğun geçiyor, eğitim varsa biz her zaman orada varız. Arıcılık, peynir yapımı, sürü yönetimi elemanı gibi birçok eğitimi iş birliği ile veriyoruz ve bu eğitimlere yoğun bir şekilde vermeye devam edeceğiz." dedi.

 

ARICILIK KURSU
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek