Numune Hastanesi kendi elektriğini üretecek 

Numune Hastanesi kendi elektriğini üretecek

Sivas Numune Hastanesi kendi elektriğini kendi üretecek. Trijenarasyon sistemiyle kendi elektriğini üretecek olan Numune Hastanesi, aylık 200 bin TL kar edecek. Trijenarasyon sisteminin faaliyete geçirilmesi için ilgili kuruma yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması bekleniyor.

Numune Hastanesi  kendi elektriğini üretecek
Numune Hastanesi  kendi elektriğini üretecek Sivas Memleket
Bu içerik 79987 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Numune Hastanesi kendi enerjisini kendi üretecek. Kendi enerjisini üreterek ayda ortalama 200 bin TL kar elde edecek olan Numune Hastanesinde doğalgaz kullanılarak elektrik enerjisi üretilecek. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Numune Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Mahmut Aluç,  Numune Hastanesinde kurulan trijenarasyon sisteminin faaliyete geçirilmesi için ihale yapıldığını, yüklenici firmanın eksiklikleri giderdiğini çalışır durumda olan sistemin en kısa sürede devreye alınacağını söyledi.

Sistemin test edildiğini her hangi bir aksaklık olmadığını vurgulayan Aluç; “Tek sorunumuz sistemi ana şebekeye bağlamak. Bağlantı için ilgili kuruma yazılar yazdık başvurumuzu yaptık. Olur, verildikten sonra sistemi devreye sokacağız. Aynı zamanda sistem arıza verdiğinde normal şebekeden de elektrik kullanabileceğiz” dedi.

Sistemin devreye girmesi için yapılan başvuruların sonuçlanmasını beklediklerini ifade eden Aluç: “Sistem iki senedir çalışmıyordu. Sistemi devreye sokmak amacı ile ihaleye çıktık. İhaleyi alan firma ile sözleşme imzalandı. Sistemle ilgili çalışmalar tamamlandı. Yapılan testlerde sıkıntı yok. Sistem devreye girdiğinde Kendi elektriğimizi kendimiz üreteceğiz. Aylık 200 bin TL karımız olacak. Bu sistem sayesinde muhtemelen Türkiye’deki hastaneler içerisinde tek olacağız” ifadelerini kullandı.

TRİJENERASYON NEDİR?

Trijenerasyon kojenerasyon sisteminin genişletilmiş biçimidir. Var olan sisteme eklenen soğutma sistemleriyle üretim; "Elektrik + Isıtma + Soğutma" haline gelir. Bu sistemde de, kojenerasyon sistemlerinde olduğu gibi, tamamen aynı miktarda yakıt kullanılır. Soğutma, ortaya çıkan ısı enerjisinin bir bölümünün bu işe yönlendirilmesiyle elde edilir. Böylelikle, sistemin kullanılabileceği alan ve sektör sayısı artmaktadır.

 

Numune Hastanesi kendi elektriğini üretecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”