Belediye, ruhsat harçlarını tahsil etmemiş ! 

Belediye, ruhsat harçlarını tahsil etmemiş !

Belediye, ruhsat harçlarını  tahsil etmemiş !
Belediye, ruhsat harçlarını  tahsil etmemiş ! Sivas Memleket
Bu içerik 95014 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Danıştay Başkanlığı, Sivas Belediyesi’nin Organize Sanayi Bölgesinde açılan işyerleriyle ilgili işyeri açma ruhsat harçlarını tahsil ve takibini yapmadığını tespit etti.

Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan işyerleriyle ilgili işyeri açma ruhsat harçlarının tahsil ve takibinin yapılmadığı tespit eden Danıştay konuya ilişkin rapor hazırladı. Danıştay’ın tespit ettiği bulguya ilişkin hazırladığı raporda “2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun; “İşyeri açma izni harcı” başlıklı 81’inci maddesinde, belediye sınırları veya mücavir alanlar içinde bir işyerinin açılmasının "İşyeri Açma İzni Harcına" tabi olduğu düzenlenmiştir. Harcın alınacağı tarife de aynı Kanunun 84’üncü maddesinde düzenlenmiştir.

4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu'nun 4’üncü maddesinin değişik 7’nci fıkrasında; “Yürürlüğe giren imar plânına göre arazi kullanımı, yapı ve tesislerinin projelendirilmesi, inşası ve kullanımıyla ilgili ruhsat ve izinler ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları OSB tarafından verilir ve denetlenir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatının verilmesi sırasında işyeri açma ve çalışma ruhsatına ilişkin harçlar, OSB tarafından tahsil edilerek ilgili belediye veya il özel idaresi hesabına yatırılır.” düzenlemesi yer almaktadır.

Bu çerçevede, Sivas Organize Sanayi Bölgesi'nde açılan işyerlerinden Sivas Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından tahsil edilen işyeri açma ruhsat harçlarının Sivas Belediyesi hesabına yatırılması gerekmektedir” denildi.

Sivas Belediyesi tespit edilen bulguya ilişkin "İlgili bulgu doğrultusunda 06 Mart 2016 ve 04 Ekim 2016 tarihlerinde Sivas OSB ile yazışmalar yapılmış olup OSB Müdürlüğünün 31 Ocak 2017 tarih ve 85 sayılı yazıları ile işyeri açma ve ruhsat harçlarının belediyemiz hesaplarına en kısa sürede aktarılacağı belirtilmiştir. Bundan sonraki süreçte İşyeri Açma ve Ruhsat Harçlarıyla ilgili tahakkuk ve tahsilatların takibi yapılarak en kısa sürede sonuç alınacaktır” savunmasını yaptı.

Kamu idaresinin cevabına ilişkin sonucu açıklayan Danıştay Başkanlığı tespit edilen bulguya ilişkin gerekli işlemlerin başlatıldığını Sivas Belediyesi’ne bildirdi. 

Belediye ruhsat harçlarını tahsil etmemiş !
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”