Torba Yasadan çıktı: Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kuruluyor 

Torba Yasadan çıktı: Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kuruluyor

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği ve Odaları kurulması İle İlgili düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Eczacı gözlükçü Gözkoop Eğitim ve Mevzuat Komisyonu Başkanı Taylan Küçüker, “Eczacı, Tabip ve Diş Hekimlerinin, Oda ve birlik olma ile ilgili ne gerekçeleri varsa, Gözlükçülük/Optisyenlik mesleğimizde de aynı gerekçeler mevcuttur” dedi.

Torba Yasadan çıktı: Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kuruluyor
Torba Yasadan çıktı: Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kuruluyor Sivas Memleket
Bu içerik 86105 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ


Başbakan  Binali Yıldırım'ın talimatı üzere hazırlanan ve TBMM kabul edilen 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanuna EK1 madde ilave edilen " Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği ve Odaları " kurulması ile ilgili düzenleme Resmi Gazete ile yayımlandı.  Konu ile ilgili açıklama yapan Taylan Küçüker, “Cam ve çerçeveden meslek bilgimizi de katarak yaptığımız kişiye özel gözlük, görme kusurlarını düzelten bir optik sağlık gerecidir. Her türlü optik ürün hekim reçetesi ile optisyenlik müessesinde satılır. İlaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen, geri ödeme sisteminde bulunan, tıbbi cihazdır.
Gözlükçülük/Optisyenlik, Eczacı, Tabip ve Diş Hekimleri gibi, T.C Sağlık Bakanlığının, gözetim ve denetiminde faaliyet gösteren çok önemli bir sağlık mesleğidir. Meslektaşlarımız mesleklerini icra yetkisini, Üniversite eğitimi ile elde etmektedir. Gözlükçülük/Optisyenlik bir formasyon mesleğidir.(Eczacı, Tabip ve Diş hekimlerin de olduğu gibi) Eczacı, Tabip ve Diş Hekimlerinin olduğu gibi gözlükçü/optisyenlerin de  “5193 Sayılı Optisyenlik hakkında özel meslek Kanunumuz vardır” şeklinde konuştu.

Mesleki faaliyetlerini geliştirip kolaylaştırmak, meslektaşlar arasında yardımlaşma ve iş birliğini temin etmek, mesleki ahlak ve disiplini tesis edip korumak üzere kamu kurumu niteliğinde optisyen-gözlükçüler odaları ve Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği kurulmasını talep ettiklerini kaydeden Küçüker, “Süreç içinde katkıları, emekleri ve müsaadeleri olan, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldıram’a, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkan Vekili Sayın Mustafa Elitaş’a, Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Sayın Süreyya Sadi Bilgiç’e, Komisyon üyesi Sayın Mehmet Ali Cevheri ile iktidar ve muhalefete mensup bütün milletvekillerimize, meslektaşlarım ve mesleğim adına sonsuz teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerine yer verdi.

 

Torba Yasadan çıktı: Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği kuruluyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”