“Eğitimde hayal edilemeyen oranları yakaladık” 

“Eğitimde hayal edilemeyen oranları yakaladık”

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğer eğitime önem verirseniz her alana önem vermişsiniz demektir, eğer eğitimi ihmal ederseniz de her alanı ihmal etmişsiniz demektir. Türkiye'nin dört bir tarafında geçmiş elli yılda, altmış yılda hayal dahi edilemeyen oranları yakaladık. Hükûmetlerimiz döneminde okullaşma oranında ve ortalama eğitim süresinde önemli artışlar gerçekleştirildi” dedi.

“Eğitimde hayal edilemeyen  oranları yakaladık”
“Eğitimde hayal edilemeyen  oranları yakaladık” Sivas Memleket
Bu içerik 88648 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'nin eğitime oldukça fazla pay ayırdığını söyledi.

Türkiye'nin en öncelikli konusunun eğitim olduğuna dikkat çeken Bakan Yılmaz; “Eğer eğitime önem verirseniz her alana önem vermişsiniz demektir, eğer eğitimi ihmal ederseniz de her alanı ihmal etmişsiniz demektir. Bu eğitim öğretim yılında, 65 binin üzerindeki okulumuzda, 1 milyon 61 binin üzerindeki öğretmenimizle toplam 17 milyondan fazla, 18 milyona yakın öğrencimize eğitim vermekteyiz” dedi.

Eğitimle ilgili aldıkları her bir kararın Türkiye'de yaşayan 80 milyon kişinin hepsini ilgilendirdiğinin altını çizen Yılmaz; “Ben bir ilçede büyüdüm. Benim büyüdüğüm ilçemde lise dahi yoktu, benim ilçemin lise öğrencileri ya Kayseri'ye Kayseri Lisesine giderlerdi ya Sivas'a Sivas Lisesine giderlerdi. Sizin lisenizin olmadığı bir dönemde, ilkokulun, ortaokulun yeterli olmadığı dönemlerde, ilkokulu 70 kişilik bir sınıfta okumuş birisi olarak, liseyi 70 kişilik bir sınıfta okumuş birisi olarak. Bu temel eğitim ve bunlar zorunlu eğitim, ilköğretim zorunluydu. Siz, evlatlarınıza zorunlu eğitim için gerekli altyapıyı sağlayamazken zorunlu eğitim kapsamında olmayan okul öncesi eğitimi nasıl sağlayacaksınız? Dolayısıyla da bizim dönemimizde çok daha iyi bir noktaya geldik, geliyoruz. Bu 4+4+4 reformundan önce 5 yaş öncesi okullaşma, okul öncesi eğitim net yüzde 38'di, şimdi yüzde 57'nin üzerine çıktık. Bitlis'te, Mardin’de Antalya'da, Erzincan'da, Sivas'ta, Türkiye'nin dört bir tarafında geçmiş elli yılda, altmış yılda hayal dahi edilemeyen oranları yakaladık. Hükûmetlerimiz döneminde zorunlu eğitim süresi sekiz yıldan on iki yıla çıkarıldı. Bu süreç içerisinde eğitimin her kademesindeki okullaşma oranında ve ortalama eğitim süresinde önemli artışlar gerçekleştirildi. Kızların okullaşmasına çok büyük önem veriyoruz. Herhâlde "Bu Hükûmetin önceliği nedir?" deseniz "Kızların okullaşma oranını artırmak" derim. Bir de bu 4+4+4 reformu uygulamaya geçtikten sonraki rakamları vermek isterim. 2002'de ilköğretimde net kız okullaşma oranı yüzde 88 iken şimdi ilkokulda yüzde 91,24, ortaokulda yüzde 95,76'dır. Ortaöğretimde, lisede kızların 2002'de okullaşma oranı net yüzde 42,97'ydi, şimdi yüzde 82,38; erkeklerle aynı. Yükseköğretimde kızların okullaşma oranı 2002'de yüzde 12,17'ydi, şimdi, yüzde 44,41'den de fazla; erkeklerinki bundan aşağı yani yükseköğretimde kızların okullaşma oranı erkeklerden daha fazla. Hemen hemen bütün değerlerde Avrupa'nın önündeyiz, bunu çok iddialı olarak söylüyorum. Avrupa'nın gerisinde olduğumuz tek alan okul öncesi eğitimdi” ifadelerini kullandı.

 

“Eğitimde hayal edilemeyen oranları yakaladık”
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek