Özgür-Der’den tepki 

Özgür-Der’den tepki

ABD’nin Kudüs kararına ÖZGÜR-DER’de yaptığı eylem ve basın açıklaması ile tepki gösterdi.

Özgür-Der’den  tepki
Özgür-Der’den  tepki Sivas Memleket
Bu içerik 75329 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

 

 Sivas’ta Özgür-Der’in çağrısıyla Kent Meydanı'nda toplanan Müslümanlar ABD’nin Kudüs kararı protesto etti. Özgür-Der adına basın açıklaması yapan Sinan Ceran, Bu tür tepkilerin işgali sonlandırmaya yetmeyeceğine fakat fiili bir karşı koymanın mümkün olmadığı ve İslam Ümmetine yönelen bu saldırganlığa karşı seslerinin çıktığı kadar itirazlarını haykırmaya işgalcileri, destekçilerini ve işbirlikçilerini lanetleme sorumlulukları olduğuna dikkat çekti.

Ceran, “Siyonist Trump’ın ahlaksız, aynı zamanda uluslararası hukuka da aykırılığı açık girişimine karşı ortaya konan itirazların, tepkilerin değerli ve gerekli olduğunun altını çizdikten sonra bu zeminde dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz bazı hususları hatırlatalım Öncelikle Filistin’in bütünlüğünün gözden kaçırılmaması gerektiğini vurgulayalım. Kudüs’ün işgalini onaylamaya yönelik ABD’nin girişiminin kabul edilemezliği açıktır ama sorun sadece Kudüs’le sınırlı değildir. Kuşatma altındaki Gazze ve Batı Şeria’nın bir kısmı hariç olmak üzere Filistin toprakları tümüyle işgal altındadır. 1967’den itibaren Siyonist çetenin eline geçen Kudüs’ün bir sembol oluşu nedeniyle elbette dikkatlerin toplandığı bir yer olması doğaldır ama bu Filistin’in bir bütün olarak işgal altında olduğu gerçeğini perdelememelidir” dedi.

Kudüs’ün 3 semavi dinin mensupları için de önemli olduğuna dikkat çeken Ceran, “Ümmet coğrafyasının ve daha genelde bir bütün olarak Ümmetin paramparça bir görüntü arzettiği ve bu durumun pek çok konuda bizi zaafa, acziyete, çaresizliğe düşürdüğü inkâr edilemez bir gerçektir. Mamafih buna karşı ilkesiz ve gerçekleşmesi imkânsız bir beraberliği önermenin de anlamsızlığı görülmelidir. Eğer iddia Müslüman halklar üzerinde tasallutu bulunan güçlerin İsrail’e hizmet ettiği, emperyalizmi güçlendirdiği manasında ise bu tez doğrudur ama bu güçlerin temsil ettiği statükoyu aynen koruyup, buradan emperyalizme ve siyonizme karşı bir tavır üretmeye çalışmak beyhudedir. Kimle birlik olunacak? Kimle bütünleşeceğiz ve nerede bütünleşeceğiz? Suud kralıyla mı? Sisi’yle mi? Hasina’yla mı? Esed’le ya da İbadi’yle mi? Bunların hepsi İslami” şeklinde konuştu.

 

 

 

Özgür-Der’den tepki
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek