Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi 

Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi

Numune Hastanesi’nde mucize ameliyatlar gerçekleştirmeye devam eden Kalp Ve Damar Cerrahisi Uzman Doktor Müslim Gül, yine Sivas’ta bir ilki gerçekleştirdi.

Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi Sivas Memleket
Bu içerik 70801 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Numune Hastanesi’nde göreve başladığı günden bugüne kadar başarılı operasyonlara imza atan Gül, bir hastanın tek damarında bulunan pıhtılaşmış kanı kasıktan girerek temizledi.

Hastanın tek damarından çıkan pıhtılaşmış kanın 55 cc’lik bir serum şişesini doldurduğunu vurgulayan Uzman Doktor Gül; “Hastamız 1 hafta önce taş aldırmış hastanede 1 hafta böyle yatınca hareketsizliğe bağlı olarak ayağı şişmiş. Ayağı diğer ayağından 2 kat fazlaydı ve çok gergindi. Böyle rahatsızlıklara ilk 15 gün içerisinde mekanik anjiyo altında müdahale edilirse fayda ediyordu” dedi.

Sivas’ta ilk kez yapılan bu ameliyatı anlatan Gül , “Hastanın bacağının altındaki toplardamarından girdik, tıkalı olan damarı özel bir matkap yöntemi ile açtık. Pıhtı üreten damarı ilaçlarla içerden temizledik ve daha sonra pıhtıları çıkardık. Aspire ederek daha sonra da filmini çektik. Açıldığını tam gördük bu şekilde anjiyodan dün çıkardık hastamızı. Hastanın ana damarına filtre yerleştirerek pırtı parçalarının beyne gitmesini önledik. Filtreyi de bugün çıkaracağız. Filtrenin içerisinde pıhtı varsa onları da çıkaracağız. Hastanın ayağı şu an iyi. Hasta rahatlıkla ayağının üzerine basarak dolaşabiliyor. Hasta bacağında Hafif bir ödemi kaldı ama bu 3-5 gün içerisinde ki şişliğe bağlı dokunun altında biriken ödem aslında. Kan akımı şu anda normal rahat gidip geliyor. 3 gün içerisinde çıkan ödem ise idrar söktürücülerle vücuttan atılacak. Hastayı 3-5 gün içerisinde taburcu edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yapılan işlemin pıhtıyı bir an önce vücuttan çıkarmak olduğunu kaydeden Gül, “Damardaki pıhtı çıkmazsa daha da derine gidecek, ya da bir başka damarını tıkayacak bunu ilaçla kan sulandırıcılarla halletmeye kalksak aylar alıyor. Bazen yıllar alıyor pıhtı eriyor veya erimiyor veya taşlaşıyor içerde kalıyor.  Bir daha üzerinde pıhtı birikiyor. O yüzden biz bunu ne kadar çabuk vücuttan uzaklaştırırsak hasta sağlığına o kadar çabuk kavuşuyor.  Biz dün yaklaşık bir 500 cc’lik bir serum torbası kadar pıhtı çıkarttık hastadan. Ancak o pıhtılar çıkınca hasta rahatlayabildi.  Şimdi bu hasta yine kan sulandırıcı ilacı kullanacak ve varis çorabı giyecek. Hasta Aylar içinde değil de birkaç gün içinde iyileşecek” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”