Pazar esnafına yer tahsisi yapılmamış! 

Pazar esnafına yer tahsisi yapılmamış!

Sivas Belediyesi mücavir alanları içerisinde değişik semtlerde yedi adet pazaryeri bulunmasına rağmen, Belediye tarafından pazaryerlerinde faaliyette bulunan pazar esnafına, yer tahsisi yapılmadığı ve alınması gereken işgal harçlarının alınmadığı tespit edildi.

Pazar esnafına yer tahsisi yapılmamış!
Pazar esnafına yer tahsisi yapılmamış! Sivas Memleket
Bu içerik 75029 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sayıştay Başkanlığı’nın Sivas Belediyesine yönelik yaptığı denetimde, Sivas Belediyesi’nin pazaryerlerinde faaliyette bulunan pazar esnafına, yer tahsisi yapılmadığı ve alınması gereken işgal harçlarının alınmadığı tespit etti.

Sayıştay Başkanlığı’nın hazırladığı raporda, “2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun “Konu” başlıklı 52’nci maddesinde; izinsiz işgaller de dâhil olmak üzere, pazar veya panayır kurulan yerlerin, meydanların, mezat yerlerinin her türlü mal ve hayvan satıcıları tarafından işgalinin işgal harcına tabi olduğu ifade edilmiş, yine aynı Kanun'un 56’ncı maddesinde harcın tarifesi, 57’nci maddesinde ise harcın makbuz karşılığında tahsil edileceği düzenlenmiştir.

Pazar Yerleri Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre, belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan üretici ve semt pazarlarının pazarcılara tahsis edilmesi ve tahsis edilen yerler karşılığında, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca işgaliye harcı alınması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Sivas Belediyesi ise tespit edilen bulgu doğrultusunda;"27.02.2016 tarihinde alınmış idari karar ile pazar yerlerinin tahsis ve işgal ücret işlemleri Hal Müdürlüğümüze verilmiş olup anılan tarih itibariyle  ilimizde bulunan 7 adet pazar yeri için tahsis ve işgal ücret işlemleri ilgili müdürlüğümüz tarafından yapılmaya başlanmıştır. En kısa sürede denetçi görüşü ve yasal mevzuatlar çerçevesinde yapılması gereken işlemler tamamlanacaktır" savunmasını yaptı.

 

Pazar esnafına yer tahsisi yapılmamış!
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”