Sivas’ın Doktor Balıkları Oldukça Ünlü 

Sivas’ın Doktor Balıkları Oldukça Ünlü

Sivas’ın Kangal İlçesinde bulunan balıklı kaplıca bir diğer adıyla doktor balıklar kaplıcası tedavi özelliği itibari ile dünyada benzerinin bulunmadığı kaplıca, ilmi ve tıbbi bir mucizeyi Sedef Hastalığını tedavi ediyor. Şanlıurfa’da bulunan balıklı gölün ardından şimdi de Batman’da Kozluk’un Balıklı Gölü, Doktor Balıkları idol alma çabasında.

Sivas’ın Doktor Balıkları Oldukça Ünlü
Sivas’ın Doktor Balıkları Oldukça Ünlü Sivas Memleket
Bu içerik 69905 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Sivas Kangal Çermik Kaplıcaları olarak da bilinen Sivas’ın doktor balıkları 37 derece sıcaklıktaki suda  dahi yaşayan balıkların en önemli özelliği sedef hastalığına alternatif bir çözüm sunmaları. En büyüğü on santimetre boyunda olan bu balıklar halk arasında, "doktor balıklar" olarak anılıyor. Batman’da yapılan habere göre ise; Batman’ın Kozluk ilçesi Oyuktaş köyüne bağlı Yeşilyurt mezrasında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen ve 2008 yılında sit alanı ilan edilen balıklı göl ilgi bekliyor. Göldeki balıkların kutsal olduğuna inanan yöre halkı, Sivas’ın balıklı kapçıları gibi bölgenin turizme kazandırılmasını istiyor.

Batman’da bulunan bu gölün Sivas’ın kangal kaplıcalarında bulunan doktor balıklar örneği gibi sedef ve ayak mantarı hastalıklarına iyi geldiği iddialar arasında.

Modern tıp da şimdiye kadar fayda görmeyen dünyanın her yerindeki cilt hastalıkları için Kangal balıklı kaplıcası en son ümit kaynağı olan Kangal Çermik Kaplıcalarında bulunan Doktor Balıklar ise şöyle çalışıyor;  36-37 derece sıcaklıktaki kaplıca suyunda yaşayan balıklar tahriş olmuş veya herhangi bir enfeksiyondan oluşmuş cilt dokusundaki yaraları; egzama, cerahatli sivilceler ve hatta tıpta tedavisinin imkânsız olduğu bilinen Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarını iyileştirilmekte ve izleri kaybetmekte.

Hastaların balıklara alışmaları ise birkaç gün sürmekte. Dişleri olmayan doktor balıklar, 36-37 derece sıcaklıktaki suyun yumuşatmış olduğu kabarık yara kabuklarını yavaş ağız hareketleriyle acıtmadan ve kanatmadan kopararak cilt pürüzsüz hale gelinceye kadar temizliyor. Tedavinin tamamen yan etkisiz olup, kesinlikle herhangi bir ilaç kullanılmamaktadır.

Ayrıca Sivas’ın Balıklı Kaplıcası eski manken ve şarkıcı Tuğba Özay’ın da uğrak yerleri arasında. Fırsat buldukça Balıklı kaplıcaya gelen Özay yaptığı bir açıklamada “Güzelliğimi bu kaplıcaya borçluyum” ifadesine yer vermiştir.

Sivas’ın Doktor Balıkları Oldukça Ünlü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”