MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜ ONLARI HAREKETE GEÇİRDİ 

MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜ ONLARI HAREKETE GEÇİRDİ

Sivas’ta sanata, gereken desteğin verilmesini sağlamak adına bir araya gelen 4 genç Sanat Türk adlı atölye kurdu. Atölyede heykelden rölyefe kadar birçok çalışma yapılıyor.

MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜ ONLARI HAREKETE GEÇİRDİ
MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜ ONLARI HAREKETE GEÇİRDİ Sivas Memleket
Bu içerik 66462 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalan bir milletin can damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünü kendilerine ilke edinerek, Sivas’ta sanatı ön plana çıkarmak ve bu anlamda bir şeyler yapmak adına bir araya gelen 4 genç Sanat Türk atölyesini kurarak faaliyete geçirdi.

Atölyenin kurucularından olan Kerim Emre Kököz çalışmaları ve atölye hakkında bilgi verdi. Kököz, “Sultan şehrimiz, kültür ve medeniyetin beşiği Sivas'ımızda bir ilki başlatarak ilk sanat atölyesini açtık. Sanat Türk isimli sanat atölyesi heykeltıraş ve ressam kurucuların bir araya gelerek kurmuş olduğumuz bir yapı” dedi.

Kuruluş amaçları hakkında konuşan Kököz, “Türk sanatına uygun heykel, rölyef, minyatür, yağlı boya vb. Çalışmalar yaparak hem ilimize hem de ülkemize sanat ve kültürüne hizmet etmeyi hedefliyoruz.  ‘Sanatsız kalan bir milletin can damarlarından biri kopmuş demektir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk bu veciz ve önemli açıklamayı boşuna yapmamıştır. Milletler kendilerine has kültür ve sanatla dünyadaki yerlerini alırlar. Tarihi miraslarımızı sanat sayesinde öğreniriz, kültür alışverişimiz sanat sayesinde gerçekleşir buda sanatın insanlık tarihindeki önemini artırmaktadır” ifadelerine yer verdi.

heykeltıraş Kerim Emre Kököz, Heykeltıraş Samet Güler, Ressam Ali Rıza Benek ve Ressam Alican Taşkan’ın bir araya gelerek kurdukları ‘Sanat Türk’ sanat atölyesi yaptıkları eserlerle hem sergilere katılıyorlar hem de kaymakamlıklara belediyeye ve özel kurumlara özel siparişler hazırlıyorlar.

MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜ ONLARI HAREKETE GEÇİRDİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”