Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor? 

Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?

Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor? Sivas Memleket
Bu içerik 76284 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Kasım ayı içerisinde iktidar partisinin bir meclis üyesi milli eğitimdeki işleyişle ilgili birçok iddiayı gündeme taşıdığını ve Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ettiğini vurgulayan Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız; “İl Genel Meclis üyesinin gündeme taşıdığı iddialar doğru ise, bunları açıklamak için niye beklemiştir? Bu bilgileri kamuoyu ile paylaştıktan sonra göreve davet ettiği Cumhuriyet Savcıları ile bunları paylaşmak anlamında ne yapmıştır? Burada sizlerle paylaştığımız bir kaç örnek bile eğitimin nasıl bir zihniyetle yönetildiğini ortaya koymaktadır” dedi.

Türk Eğitim - Sen olarak bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç bir haksızlık karşısında susmayacaklarını vurgulayan Eryıldız; Öğretmenlerimizi inciten ve eğitimi olumsuzluğa iten her uygulama karşısında tepkimizi ortaya koyacağımız çok iyi anlaşılmalıdır. İlimizde norm fazlası öğretmenlerin atama işlemleri 08/12/2017 Cuma günü sonuçlandırılarak inha listesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde yayınlandı.

Bu listede iki sınıf öğretmeninin hukuka ve yönetmeliğe uygun olmayan şekilde il merkezindeki okullara çekildikleri çok açık görülmektedir. 11/12/2017 Pazartesi günü konuyu ilgililerle görüştüğümüzde, bu atamaların yasal hiç bir dayanağının olmadığını, ilerleyen süreçte bu okullarımızda bir öğretmenimizin ayrılması halinde hukuksuz şekilde bu okullara atanan şahısların norma dahil olacaklarını izah etmemize rağmen bu konuda geri adım atılmadı. Yapılan bu uygulama köylerden ve ilçelerden il merkezine atama bekleyen çok sayıda Sınıf Öğretmeni arkadaşımıza yapılmış bir haksızlıktır. İl Milli Eğitim Müdürü bu konuda da belge istiyorsa, İl Milli Eğitim Müdürlüğü sitesinde yayınladıkları inha listesine bakmalarını kendisine öneriyorum.

                Türk Eğitim - Sen olarak bundan önce yaptığımız açıklamalarda sosyal medya ile eğitimi yönetme sevdasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtmiştik. Okul idarecileri ile irtibat sağlamak için kurulmuş Whatsapp gurubu, birilerinin siyaset yapma yarışına girdikleri bir ortam haline dönüşmüştür” ifadelerini kullandı.

DAYATMACI ANLAYIŞTAN VAZGEÇİLMİŞTİR

Türk Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, “İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Önce Biz Okuyoruz" adlı evlere şenlik bir proje uygulamaya konuldu. Bu proje ile her ay Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen bir kitap, öğretmenlerimiz tarafından zorunlu olarak okunacak ve her ayın 25 inde bu kitapların okunması ile ilgili değerlendirmeler yapılacaktır” dedi.

Projeyi uygulamaya koyanlara bir kaç soru yöneltmek istediğini vurgulayan Eryıldız; “Siz öğretmenleri hiç okumayan bir meslek gurubu olarak mı görüyorsunuz? Bu sözde projede öğrenciye ödev veriyormuş yaklaşımı ile öğretmenleri zorlama hakkını nereden alıyorsunuz? İlimizde görev yapan 8bin 625 öğretmene her ay kimlerin kitaplarını zorla pazarlayacaksınız? Öğretmenler ne okuyacaklarına kendileri karar veremiyor da, buna siz mi karar vereceksiniz? Bu sözde projeyi öğretmenlerimize zorla dayatıyorsunuz ya, buna katılmayan ve itiraz eden öğretmen arkadaşlarımıza nasıl bir yaptırım uygulayacaksınız? İl Milli Eğitim Müdürlüğü öğretmenlerimizi inciten bu dayatmacı anlayışından ve sözde projeden vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

MAHKEME KARARLARI SİZİN İÇİN HUKUKA UYGUN DEĞİL Mİ?

Sivas’ın bir ilçesinde kendi üyeleri olan bir kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek soruşturma açıldığını vurgulayan Eryıldız; “Soruşturma sonuçlanıyor ve üyemize kınama cezası veriliyor. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra başka bir suç olmamasına rağmen aynı soruşturma dosyası siyasi baskılarla tekrar açılıyor ve arkadaşımız idari görevinin alınması, başka bir ilçeye sürgün, maaş kesimi gibi birçok cezaya uğruyor” dedi.

Siyasi baskılarla soruşturma dosyasının tekrar açılmasını sağlayanların kafalarına koydukları cezaları verebilmek için delil bulamayınca şahısların ifadelerini delil olarak kullandığının altını çizen Eryıldız; “Soruşturma ile ilgili bir çok kişinin ifadesine başvuruluyor. Eğitim yöneticiliği yapan adeta siyasetin kapıkulu askeri olmaya soyunmuş iki şahıs ifadelerinde arkadaşımızı suçlayabilmek için işi siyasi yöne çekerek asılsız ve mesnetsiz iddialar içeren ifadelerle bu cezaların verilmesi için kendilerine verilen görevleri yerine getiriyorlar. Bu şahıslar ifadelerinde bununla da yetinmeyip, sendikamızla ilgili akıldan, vicdandan ve izandan uzak ifadeleri kullanmaktan çekinmiyorlar. İlçe temsilcimiz kaymakamlığa yazılı müracaatta bulunarak bu şahısların ifadelerinde sendikamızı ve üyelerimizi inciten sözleri ile ilgili gerekli işlemin yapılmasını istiyor. Yetkililer şahıslara sendikamızla ilgili sözlere ifadelerinde niye yer verdiklerini sormak yerine ilçe temsilcimizin yazılı müracaatına yazılı bir cevap veriyorlar. Verilen cevapta "Konuyla ilgili ilgi c ve d yazılarının değerlendirilmesi sonucunda; söz konusu ifade tutanaklarının Türk Eğitim - Sen ilçe temsilcisine ait dilekçede hangi yolla elde edildiğine ilişkin bir açıklamaya ve bilgiye rastlanmamış olup, ifade tutanaklarının hukuka uygun yollarla elde edildiğine dair yeterli kanaat oluşmadığından ilgilinin dilekçesi ile ilgili bir işlem yapılmamıştır." deniliyor. Bu cevap yazısı İl Milli Eğitim Müdürü tarafından imzalanıyor. Bu cevap yazısından anlıyoruz ki İl Milli Eğitim Müdürü hukuku önemsemeye ve hukuka değer vermeye başlamış. O halde İl Milli Eğitim Müdürüne buradan çağrıda bulunmak istiyorum. Mademki hukuku bu kadar önemsiyorsunuz, haksız yere okul müdürlüğü görevinden alınmış üye arkadaşlarımızın kazanılmış mahkeme kararlarını uygulayarak göreve iadelerini niye sağlamıyorsunuz? Yoksa mahkeme kararları da mı sizin için hukuka uygun değil?” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek