Sivas’ta da AR-GE merkezi sayısı artması bekleniyor 

Sivas’ta da AR-GE merkezi sayısı artması bekleniyor

Sivas’ta ARGE merkezlerinin artması bekleniyor. Sivas’ın 15 tane ARGE merkezi açabilecek işletmesi varken 1 tane ARGE merkezine sahip olması dikkat çekiyor.

Sivas’ta da AR-GE merkezi sayısı artması bekleniyor
Sivas’ta da AR-GE merkezi sayısı artması bekleniyor Sivas Memleket
Bu içerik 70335 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

Yenilik yoluyla ülke ekonomisinin uluslararası düzeyde rekabet edebilir bir yapıya kavuşturulması için teknolojik bilgi üretilmesini, üründe ve üretim süreçlerinde yenilik yapılmasını, ürün kalitesi ve standardının yükseltilmesini, verimliliğin artırılmasını, üretim maliyetlerinin düşürülmesini, teknolojik bilginin ticarileştirilmesini, rekabet öncesi işbirliklerinin geliştirilmesini, teknoloji yoğun üretim, girişimcilik ve bu alanlara yönelik yatırımlar ile Ar-Ge’ye ve yeniliğe yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülkeye girişinin hızlandırılmasını, Ar-Ge personeli ve nitelikli işgücü istihdamının artırılmasını destekleyen ve teşvik eden Ar-Ge merkezlerinin sayısı her geçen gün artarken Sivas’ta 1 tane Ar-Ge merkezi bulunuyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Sivas’ı ziyaret eden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Arslan’da konuya dikkat çekmişti. Arslan, “Sivas sanayi işletmeleri açısından zengin bir şehir Sivas’ın ARGE merkezi kurma potansiyeli 15 civarında. 15 tane ARGE merkezi kurabilecek işletmesi var ama Sivas’ta 1 tane ARGE merkezi var bizim ARGE merkezi kurabilecek ARGE merkezi kuramıyorsa bile tasarım merkezi kurabilecek arkadaşlarımız var” demişti.

 

Sanayicilik anlamında ARGE Merkezlerinin geleceğin teminatı olduğunu belirten Arslan, “Bunu kurmak için de dosya hazırlamak bunun hayata geçirilmesi ile ilgili üniversitemiz bunun içinde diyorsanız ki ben dosya hazırlayamıyorum ekibi gönderirim ben buraya sizin dosya hazırlamanıza yardımcı olur. Bu sayıyı da en azından müracaat noktasında baktığımızda arttırabilirsek şehrin kalkınması açısından önemli bir noktadır” ifadelerine yer vermişti.

 

Sivas’ta da AR-GE merkezi sayısı artması bekleniyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”