KAYAK SEVERLER SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYOR 
Reklamı Geç
Advert
Advert

KAYAK SEVERLER SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYOR

Türkiye’nin önemli kayak merkezi olma yolunda ilerleyen Yıldızdağı Kayak Merkezi’ne geçtiğimiz günlerde yılın ilk karının yağması ile birlikte kar kalınlığı 7 cm’ye ulaştı. Kayak severler ise sezonun açılmasını dört gözle bekliyor.

KAYAK SEVERLER SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYOR
KAYAK SEVERLER SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYOR Sivas Memleket
Bu içerik 160 kez okundu.

SÜMEYRA DENİZ

 

Geçtiğimiz kış sezonunda yaklaşık olarak 100 bin ziyaretçiye hizmet veren Yıldızdağı Kayak Merkezi bu yıl da sezonu açmaya hazırlanıyor.  Meteroloji verilerine göre önümüzde ki hafta kar yağışı beklenen Yıldızdağı Kayak Merkezi’nde kayak severler yeni sezonun başlaması bekliyor.

 

SEYYAHLARIN GÖZÜNDE YILDIZ DAĞI

Seyyahların gözünde Yıldız Dağı Sivas’ın önemli bölgelerinden birisi olarak tanıtıldı. Yerli ve yabancı seyyahlar tarafından kaleme alınan Yıldız Dağı 16. yüzyıldan itibaren seyyah notlarına girmeye başladı. Katip Çelebi’nin 1635 yılında yazdığı Cihannüma isimli eserinde Yıldız Dağı, Sivas ile Karadeniz arasında ki en önemli bağlantı yolu olarak değerlendirildi. Katip Çelebi tarafından yazılan Cihannüma’da Yıldız Dağı “Bi-nazir ve bi-manend yaylakları müştemildir. Yıldız Suyu bu dağlardan mecma olan bir nehirdir” ifadeleri yer alıyor.

Sivas’ı 1902 yılında gelen bir diğer seyyah olan Fransız Franz ve Eugene Cumont, Voyage dans le Pont isimli seyahatnamesinde Yıldız Dağı zirvesinin çok uzun mesafelerden fark edilebildiğini belirtiyor. Cumont, seyahatnamesinde “Antik dönemde Yıldız Dağı üzerinde bir tapınak olduğu civar köylerde ki antik kalıntıların varlığı ve civarda oturan köy sakinleri tarafından kanıtlanmaktadır. Yıldız Dağı’nda ki küçük bir koyukta dağın güney yamacı üzerine biri bir papazdan bahsedilen 2 yazıt ve etrafı spiral süsler ile süslenmiş haç işareti taşıyan bir mezar taşı gördük” ifadelerine yer veriyor.

 

KAYAK SEVERLER SEZONUN AÇILMASINI BEKLİYOR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor