Belediye, kiralama sürelerini ihalesiz uzatmış 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Belediye, kiralama sürelerini ihalesiz uzatmış

Sivas Belediyesi’nin Gayrimenkul Kiralama Sürelerini İhalesiz uzattığı tespit edildi. Sayıştay Başkanlığı’nın yaptığı inceleme sonucunda ortaya çıkan bulgu doğrultusunda Sivas Belediyesi hakkında kanunlar doğrultusunda işlem yapılacak.

Belediye, kiralama sürelerini  ihalesiz uzatmış
Belediye, kiralama sürelerini  ihalesiz uzatmış Sivas Memleket
Bu içerik 264 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sayıştay Başkanlığı ‘Sivas Belediyesi 2016 yılı Sayıştay Denetim Raporunu’ açıkladı. Birden fazla hatanın tespit edildiği raporda Sivas Belediyesi’nin Gayrimenkul Kiralama Sürelerini İhalesiz Uzattığı tespit edildi.

Kira süreleri sona eren gayrimenkullerin ihale yoluyla yeniden kiralanması gerekirken, bazı gayrimenkullerin ihale yapılmaksızın sözleşme sürelerinin uzatıldığı tespit edilen raporda şu ifadelere yer verildi; “2886 sayılı Devlet İhale Kanunu'nun “Kiralarda Sözleşme Süresi” başlıklı 64'üncü maddesinde; “Kiraya verilecek taşınır ve taşınmaz malların kira süresi, on yıldan çok olamaz. Turistik tesis kurulacak yerlerin ve turistik tesislerin ve enerji üretimi tesisleri ile iletim ve dağıtım tesis ve şebekelerinin ihtiyacı olan arazilerin ve doğal gaz iletim, dağıtım ve depolama tesis ve şebekelerinin ihtiyacı olan arazilerin on yıldan fazla süre ile kiraya verilmesi mümkündür.” hükmü yer almaktadır. Devlet İhale Kanunu'na göre kiraya verilen gayrimenkullerin, kira süresi sonunda ancak yeniden ihale düzenlenerek kiraya verilebileceği Sayıştay Genel Kurulu'nun 21.01.1993 tarihli ve 4761/1 sayılı kararında da belirtilmiştir. Kararda, genel ve katma bütçeli idareler, özel idare ve belediyeler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar tarafından 2886 Sayılı Kanuna göre kiraya verilen gayrimenkullere ait kira sözleşmelerinin yenilenmesi veya sona erdirilmesi konularında bu Kanun hükümlerinin uygulanması gerektiği belirtilmiştir. Buna göre, belediyeye ait bir gayrimenkulün kira sözleşmesinde aksine bir hüküm bulunsa bile turizm, enerji, doğalgaz dağıtım, depolama, tesis ve şebekeler için gerekli araziler dışında kalan gayrimenkullerin on yıldan daha uzun süreli kiraya verilmesinin mümkün olmadığı, sözleşmede aksine bir düzenleme olsa bile kira süresi dolan belediyeye ait gayrimenkulün 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine uygun olarak ihale yapılmaksızın tekrar kira sözleşmesinin yenilenmesi veya uzatılması mümkün değildir. Ancak, yapılan incelemede, Belediyeye ait gayrimenkullerden 174 âdetinin kira süreleri sona erdikten sonra, kira sözleşmelerinin encümen kararıyla ihalesiz olarak uzatıldığı tespit edilmiştir”

Sivas Belediyesi’nin bulguya dair verdiği cevaba da yer verilen raporda; “Kamu kurumu olarak ilgili bulgu doğrultusunda belediyemize ait gayrimenkullerin program dâhilinde ihale edilme işlemlerine 2016 yılı içerisinde başlanılmış olup, büyük bir kısmı ihale edilmiş, bir kısmının ise ihale süreçleri devam etmektedir. Kalan az sayıdaki gayrimenkullerimiz ise Belediyemizin ilerleyen süreçlerde yapımına başlamayı düşündüğü proje alanlarında kaldığından dolayı ihale edilememiştir. İlgili alanlara yapılması planlanan projelerimiz bittikten sonra mevcut kullanım durumlarına göre ihale işlemi yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

Danıştay’ın bulguları doğrultusunda tespit edilen hususa ilişkin gerekli işlemlerin yapılacağı belirtildi. Ayrıca bulgu konusu tespitin devam edip etmediği takip eden denetimlerde izlenecek.

 

Belediye kiralama sürelerini ihalesiz uzatmış
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”