75 dekarlık Mera Islahı yapıldı 
Reklamı Geç
Advert

75 dekarlık Mera Islahı yapıldı

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, 2016 yılında uygulamaya konulan Mera Islah çalışmaları kapsamında 75 dekar alanda ıslah çalışmaları yaptı. İl Müdürlüğü 2018 ve 2019 yılı hedefleri hakkında da bilgi verdi.

75 dekarlık Mera Islahı yapıldı
75 dekarlık Mera Islahı yapıldı Sivas Memleket
Bu içerik 1100 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Mera Islahı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Müdürlük, 2016 yılında uygulamaya konulan Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında 75 dekarlık alanda yapılan çalışmaları ve ileriki yıllardaki hedeflerini açıkladı. Yapılan açıklamada, ‘’Uzun yıllardır verimli olarak kullanılamayan Akıncınlar İlçesi Yeşilyazı Mahallesi meraları için İl Müdürlüğümüzce 2016 yılında hazırlanarak uygulamaya konulan Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında yaklaşık 75 dekar mera alanının kova (junkus) ve ılgınlardan temizlenmesi çalışmaları tamamlanmıştır. Mera alanının temizlenme işi tamamlandıktan sonra 2018 yılı bahar aylarında ön bitki ekimi ( arpa fiğ karışımı)  yapılacak 2019 yılında ise; ak üçgül, lolium perenne, kamışsı yumak ve domuz ayrığı bitkileri karışımından oluşan bitkiler ile suni mera tesisi yapılacaktır. Yine proje kapsamında Yeşilyazı Mahallesine 10 adet sıvat dağıtımı yapılmıştır’’ denildi.

Mera Islahı çalışmalarının amacı hakkında ise, ‘’Meraların verimliliğinin ve mevcut bitki örtüsünün artırılması, erozyona neden olabilecek şekilde çıplaklaşmış alanların yeniden kazandırılması ve verimli hale dönüştürülmesi planlanmaktadır. Ayrıca, Kırsal Kalkınma hamlesinin başlaması, verim potansiyeli yüksek olan hayvan ırklarının bölgeye getirilmesi, köylülerin ortak olarak kullandıkları mera alanlarında sürdürülebilir bir yönetim şekli geliştirilmesi, mera ıslahı çalışmalarında köylü ve çiftçi katılımının sağlanması, birim alandan elde edilen verimin daha az emek ve işgücü harcanarak sağlanması amaçlanmaktadır’’ denildi.

75 dekarlık Mera Islahı yapıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor