‘Özbelsan işçilerinin maaşlarında düşüş olacak’ 

‘Özbelsan işçilerinin maaşlarında düşüş olacak’

BBP İl Başkanı Uğur Bulut, Özbelsan A.Ş.’de tekniker ve mühendislerin yüzdelik dilimlerinde yapılacak olan düşüş çalışmalarını eleştirdi.

‘Özbelsan işçilerinin maaşlarında düşüş olacak’
‘Özbelsan işçilerinin maaşlarında düşüş olacak’ Sivas Memleket
Bu içerik 5344 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

BBP İl Başkanı Uğur Bulut, yaptığı yazılı açıklamada teknikerlerin yüzde 175, mühendislerin ise yüzde 220 olan asgari ücretten fazla olma yüzdelerinin düşürülme çalışmalarını eleştirdi. Bulut yaptığı açıklamada, ‘’Özbelsan A.Ş. de geçtiğimiz dönem Belediye Başkanı Doğan Ürgüp zamanında belirlenen yüzdelik dilimler, önümüzdeki günlerde yapılacak olan ihalede düşürülüyor. Daha önce yapılan ihaleye göre Teknikerler asgari ücretin %175 fazlasını, Mühendisler ise asgari ücretin %220 fazlasını alırlarken, şimdi bu oran Teknikerlerde %90’a, Mühendislerde ise %130’a düşüyor.

Çalışan personeller maaşlarını 01.01.2018 tarihinden itibaren belirlenen yeni oranlarda alacak. Bu durum gerçekleştikten sonra, örneğin bir mühendisin maaşında ortalama 1400 – 1700 TL arası, İşçi olarak çalışanlarda ise ortalama 300 – 500 TL arası düşüş yaşanacak. Önceki şartnameye göre olan Bin 289 personel sayısı, yeni şartnamede Bin 350 kişi olarak görülüyor. Bin 350 Özbelsan çalışanından, az ya da çok tüm çalışanların maaş düşüşünden etkilenmesi bekleniyor. 3’er yıllık dönemler halinde ihaleye çıkılan bu konuda, geçtiğimiz dönemki yayınlanan şartnamede 13 grup halinde ihaleye çıkılırken bu şartname de ise 8 grup olarak ihaleye çıkıldı. Haber ekinde bulunan görsellerde grup sayıları, çalışan sayıları ve oranlar görülebilir.

Gruplarda ise dikkat çeken detaylardan biri ise ‘Makam Şoförünün’ mimar ve mühendis ile eşit tutulması. Ayrıca maaşlardaki bu düşüşün, çalışanların maaşlarının piyasa değeri üzerinde seyir ettiği düşünülerek yapıldığı iddia ediliyor’’ dedi.

‘Özbelsan işçilerinin maaşlarında düşüş olacak’
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Seyfi Dağ     0000-00-00 Bu garibanlarin maasindan kesince belediye kurtulacakmiymis..Önce yaptiklari harcamalarin hesabini versinler..
Mehmet Demir     2017-11-21 Yazık değilmi bu garibanlara..Yıllardır sivasın yükünü çeken özbelsan personelleridir..Verilen hakkın geri alındığı nerede görülmüş..Bu çocuklar kendi maaşlarına göre kredi kullandı bir çoğu..Şimdi nasıl ödeyecekler...Bir Akp li olarak ben çok utandım..Seçime bir yıl kalası bunun olması sizce normal mi..1350 personel ve ailesi çevresi sizce daha oy verirmi akpartiye..Cumhurbaşkanının haberi olsa eminim müdahil olur...Yazık..gerçekte çok yazık..
Sivaslı     0000-00-00 Bu doğan ürgüp efendi milöetin parasını iyce dağıttı özbelsancılara, hakkım zehir olsun, sami başkan gereğini yaptı yine israf vanasını kapattı. Allah razı olsun ondan
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”