Abdülhamid’in Sivas hayali gerçekleşiyor 

Abdülhamid’in Sivas hayali gerçekleşiyor

Abdülhamid döneminde projesi çizilen ancak savaşlar ve parasızlık sebebiyle bir türlü gerçekleştirilemeyen Sivas-Ordu yolu yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayan en kısa yol olacak olan proje tamamlandığında 5 saat olan Sivas-Ordu, 2 buçuk saate düşecek.

Abdülhamid’in Sivas hayali gerçekleşiyor
Abdülhamid’in Sivas hayali gerçekleşiyor Sivas Memleket
Bu içerik 3723 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

1880 yılında Sultan 2’nci Abdulhamid Han’ın bizzat projelendirdiği Sivas-Ordu karayolu projesinin çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Abdülhamid’in hayata geçirmeyi düşündüğü ancak savaşlar ve parasızlık sebebiyle bir türlü gerçekleştirilemeyen proje Ak Parti hükümetinde gerçekleştiriliyor.

Türk mühendisleri tarafından Karadeniz’in zorlu dağları delinerek inşa edilen, Karadeniz’i İç Anadolu’ya bağlayacak en kısa yol olan proje sayesinde, halen 114 kilometre olan ve tehlikeli virajlarla dolu Ordu-Mesudiye yolu 88 kilometreye düşecek. Bunun yanı sıra 3.5 saat olan Mesudiye-Ordu güzergahı da 1,5 saate inecek. 325 km olan ve 5 saat süren Ordu-Sivas yolu ise 2,5 saate düşecek.

Mesudiye ile Sivas’ın Koyulhisar ilçesi arasında mevcut yolun dışında yeni alternatif bir güzergah belirlenerek başlayan çalışmalarda da önemli mesafe alındı. Alt yapısı büyük ölçüde bitirilen ve bazı bölümleri asfaltlanan Koyulhisar yolu faaliyete geçtiğinde 45 dakikadan 20 dakikaya düşecek.

 

Abdülhamid’in Sivas hayali gerçekleşiyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”