Sivas gazeteleri Türk Dünyasında sergilendi 
Advert

Sivas gazeteleri Türk Dünyasında sergilendi

Kazakistan’da düzenlenen ‘3’üncü Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nda Sivas’ın yerel gazeteleri de sergilendi. Şuraya Türkiye’den 60 gazeteci katılırken, Türk Dünyasından ise yüzlerce katılım sağlandı.

Sivas gazeteleri Türk Dünyasında sergilendi
Sivas gazeteleri Türk Dünyasında sergilendi Sivas Memleket
Bu içerik 4886 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın düzenlediği “Türk Dünyası Gazeteciler Şurası” bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını taşıyan Kazakistan’ın Türkistan şehrinde gerçekleştirildi. Geleneksel hale getirilen anlamlı etkinliğe, Türk Dünyası ve Türk Akraba Toplulukları dâhilindeki ülkelerden 60 gazeteci katıldı.

Ahmet Yesevi Üniversite’sinde Türk Dünyasında yayımlanan gazeteler sergilenirken, Sivas basınından Memleket gazetesi, Bizim Sivas, Hakikat ve Gazete Şehir gazeteleri sergide yer aldı. 60 gazetecinin katıldığı şuraya Sivaslı Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler, Sabah Gazetesi Köşe Yazarı Yavuz Donat ve Gazete Şehir Gazetesi sahibi ve Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Yönetim kurulu Üyesi Naci Yıldız’da hazır bulundu. Şura’nın açılış törenine ev sahibi kurum adına Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Mehmet Kutalmış ve Rektör Yardımcısı Yardımcı Doçent Dr. Mustafa Eren de katıldı. Rektör Vekili Kutalmış, “Üniversite olarak, her zaman Türk Dünyası İle ilgili çalışmalara destek vermeye ve katkı koymaya hazırız” dedi. Şura’ya katılan Türk Dünyası Gazeteciler Kafilesi, toplantıların yanı sıra Türkistan, Almatı ve Çimkent şehirlerinde kültürel amaçlı gözlem ve incelemelerde de bulundu. Kazakistan’daki Türk Dünyası Gazeteciler Kafilesi bugün Kırgızistan’a geçerek, Başkent Bişkek’te, 29-31 Ekim tarihleri arasında “Türkiye Gazeteciler Federasyonu(TGF) 54. Başkanlar Konseyi Toplantısı”nı da gerçekleştirecek.

Merkezi Ankara’da bulunan Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Hedefimiz, Türk Dünyası ülkelerinde görev yapan meslektaşlarımız arasında mesleki ve kültürel birlikteliği mutlak surette tesis etmektir” dedi. Projenin anlamlı bir misyon içerdiğini belirten Başkan Karaca şöyle konuştu:

Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı olarak Türk Dünyası ülkelerinde görev yapan gazetecileri aynı çatı altında toplamak, iletişimlerini sağlamak ve Türk kültürü, örf, adet ve geleneklerinin yaşatılmasına ortak organizasyonlar ile katkı sağlamak amacıyla dört sene önce zorlu bir yola çıkmıştık. Bu nedenle 2014 Yılı’nda Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’de “Türk Dünyası Basın Şurası”nın birincisini gerçekleştirmiştik. Türk Dünyası ve Türk Akraba Toplulukları ülkelerinden 350 gazetecinin katılımı ile yaptığımız bu büyük proje büyük ses getirmiş ve gerçekten anlamlı sonuçlar ortaya çıkarmıştı. İkinci Şuramızı ise 2015 Yılı’nda Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Tataristan’ın Başkenti Kazan’da hayata geçirmiştik. Kazan toplantısı da, dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarımızın birlik beraberliğinin sağlanmasında önemli bir kilometre taşı olmuştu. Şimdi de Türk Dünyası 3.Gazeteciler Şurası’nı yapmış olmanın heyecanı içindeyiz. Bu kez meslektaşlarımızla birlikte Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kazakistan’ın Türkistan kentinde buluştuk. Kültürel ve mesleki alışverişin yanı sıra gazeteciliğin sorunları ve çözüm yollarını da değerlendirdiğimiz etkinliğimizin yanı sıra, Almatı ve Çimkent’te de gözlem yapma fırsatı bulduk. Türk Dünyası Gazeteciler Heyeti olarak, Şura’nın hemen ardından Kırgızistan’a geçerek Başkent Bişkek’te 29-31 Ekim 2017 tarihleri arasında TGF 54. Başkanlar Konseyi Toplantısı’nı gerçekleştirildi.

Sivas gazeteleri Türk Dünyasında sergilendi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ı gören üniversite istedi
Sivas’ı gören üniversite istedi
Kışın üşümeyecekler
Kışın üşümeyecekler