Türkiye’ye örnek olacak 

Türkiye’ye örnek olacak

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, örnek bir projeyi hayata geçirdi. ‘Önce Biz Okuyoruz’ sloganı ile İl Müdürü Mustafa Altınsoy kendisi başta olmak üzere tüm eğitimcilerin her ay en az bir kitap okuyacağını açıkladı. Altınsoy öğrenci ve velilere kitap okula alışkanlığı hedefi ile bu projeyi başlattıklarını söyledi.

Türkiye’ye örnek olacak
Türkiye’ye örnek olacak Sivas Memleket
Bu içerik 4733 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tüm ülkeye örnek olması gereken bir proje başlattı. ‘Önce Biz Okuyoruz’ isimli projede, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün her ay belirleyeceği bir kitap, tüm milli eğitim yetkilileri tarafından okunacak ve okul müdürleri ve öğretmenlere de okumaları tavsiye edilecek. Konuyla ilgili bir açıklama yapan ve projeyi başlatan İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, öğrenci ve velilere kitap okumayı sevdirmek amacı ile yola çıktıklarını ifade etti. Altınsoy, ‘’21’inci yüzyıl bilgi çağıdır. En büyük bilgi ise güçtür. Bilişim çağının en büyük zaman hırsızı internetin çok yaygınlaştığı günümüzde okuyabilmek, sanatların en zoru fakat en güzelidir. En zevkli, en güzel, en ucuz seyahat kitap okumaktır. Kitap okumak beyini hantallıktan kurtarır, insanı toplumu, hayatı anlama ve yorumlamaya yardımcı olur. Bizler de bu gerçekten hareketle eğitimciler olarak neler yapabiliriz diye düşündük. Çocuklarımıza, ailelerimize okuyun diyoruz ama önce bu projeye kendimiz başlayarak örnek olmak istedik’’ dedi.

KİTAP AŞIĞI NESLİN TORUNLARIYIZ

Geçen sene projenin deneme sürecini gerçekleştirdiklerini ve olumlu sonuçlar aldıklarını söyleyen Altınsoy, bu sene bu uygulamayı Sivas geneline yayacaklarını belirtti. Kitap okumanın önemine değinen Altınsoy, ‘’Geçen sene bu projenin bir denemesini yaptık ve oldukça verimli sonuçlar aldık. Şimdi ise Sivas geneline yaymayı planlıyoruz. Bizler, cihan padişahı olduğu halde, günde 7-8 saat kitap okuyan Yavuz Sultan Selim’in torunlarıyız. Vefat ederken 5 bine yakın kitabını vakfeden Fatih Sultan Mehmet’in torunlarıyız. Öyleyse bizler de bugünden tezi yok vaktimizi okumaya ayırmamız gerekiyor. İl Milli Eğitim Müdürü olarak ben, yardımcılarımız, okul müdürlerimiz, öğretmenlerimizden başlayarak bunun ulaştırılması gerekiyor’’ dedi.

HER AY BİR KİTAP

Altınsoy, ‘’Her ay bir kitap seçeceğiz. İlk olarak Tolstoy’un ‘İnsan Ne İle Yaşar’ kitabını okuyarak başladık. Daha sonra ise Mustafa Kutlu'nun ‘Hesap Günü’ eseri tavsiye ediyoruz. Bu kitapları önce ildeki il müdür yardımcılarımız, şube müdürlerimiz, ilçe müdürlerimiz okuyacaklar. Okul müdürlerimize duyuracağız, müdürlerimiz ise hem kendileri okuyacak hem öğretmenlere duyuracaklar. Okumakla ilgili hepimizin eksiği var, hepimizin ihtiyacı var, bu projenin tüm topluma yayılması gerektiğini düşünüyorum’’ dedi.

Türkiye’ye örnek olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
Zeytin Dalı Harekatı için Fetih Suresi okundu
“Her gün bir yıldız daha  kayıyor avuçlarımızdan”
“Her gün bir yıldız daha kayıyor avuçlarımızdan”