Eğitim, tartışılarak çözülmeli 

Eğitim, tartışılarak çözülmeli

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İlhan Karakoç değişen sınav sistemine yönelik açıklamalarda bulundu. Karakoç, “ Eğitimin sorunları anlık etki ve tepkilerle düzenlenmemelidir, hele nesnesi öznesi amacı aracı, insan olan eğitim meselelerini en insani gerekçelerle bile olsa tartışmadan çözmeye çalışmak nesillerin yanlış yetiştirilmesine sebebiyet verecek vahim bir hatadır” dedi.

Eğitim, tartışılarak çözülmeli
Eğitim, tartışılarak çözülmeli Sivas Memleket
Bu içerik 3402 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Sınav sistemleri ile ilgili son yapılan değişiklerde kafalar oldukça karışık. Değişen sınav sistemine Sivas2tan ilk yorum Eğitim Bir Sen’den geldi. Sınav sistemlerinin değiştirilmesi ile ilgili eleştiri de bulunan Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İlhan Karakoç sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir projenin başarılı olmadığını savundu. Karakoç, “Kaldırılacak sistemin eksikliklerinin ne olduğunu paylaşmadan, yerine getirilecek olan kararlaştırıp olgunlaştırmadan, tüm bunları yaparken de paydaşlarla tartışıp istişare etmeden kurulan sınav sistemlerinin birçok sıkıntıyı da beraber getirdiği tecrübelerle bilinmektedir” dedi.

Eğitimin ülke geleceğinin şekillenmesinde önemli bir fonksiyona sahip olduğunu aktaran Karakoç, “Bilimde, teknolojide, sanatta, edebiyatta gelişen, öncü olan ülkeler incelendiğinde görülecektir. İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır. Bunun farkında olan ülkelerin önceliği eğitim olmakta, başarılı insanların yetiştirilmesi için en büyük değer her zaman bu alana verilmektedir” şeklinde konuştu.

Geçmişte LGS, OKS, SBS, ÖSS, ÖYS, LYS gibi, nice harfleri değişen ama kaderleri değişmeyen sistemler aynı mantığın kısır tezahürüdür diyen Karakoç, “Bir süre sonra tartışmaya açılan, önce öğrencilerimiz, sonra veliler üzerinde olumsuz etkileri görülen sistemler kaldırılmak zorunda kalmaktadır. Yanlışı terk ederken gösterdiğimiz acelecilik, yapım aşamasında bir hıza dönüşmemekte; yetkililer, konuya katkıda bulunacak kişi ve kurumlarla bir araya gelmekten imtina etmekte, durum böyle olunca da, ya ortaya kabul gören bir model çıkmamakta ya da enine boyuna tartılmadan, tartışmadan yöneldiğimiz modeller de geriye yönelik tadilat görmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

Sendika olarak, eğitimin diğer alanlarıyla olduğu gibi, bu konularda da defalarca açıklamalar yaptıklarını dile getiren Karakoç,  “Araştırmalar gerçekleştirdik, raporlar hazırlayıp kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Ortaöğretime geçiş ve yükseköğrenime giriş konusunu da, Eğitime Bakış 2016 ve Yükseköğretime Bakış 2017 raporlarımızda ele aldık, eksikliklerin altını çizdik, bugün yaşananlara o günden dikkat çektik. TEOG konusunda en büyük sıkıntının sınav boyutunda değil, aksine sınav puanına dayalı merkezi yerleştirme olduğunu, bu konuda bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu ifade etmiştik” dedi.

 

Daha önce, yükseköğretime girişte ise ortaöğretim öğrencilerinin standart testlerde düşük başarı düzeyleri, öğrenci başarısını etkileyecek düzeyde sınav kaygısı, boş kalan kontenjanlar, sınavların lise eğitiminin bütününü kapsamaması gibi sorun alanlarının varlığını gözler önüne serdiklerini ifade eden Karakoç, “ Belli bir grubu seçen ve yerleştiren değil, tüm öğrencileri hayata hazırlayan bir sistem kurulmalıdır. Ortaöğretim sistemine yerleştirmedeki en büyük sorun, merkezi sınavın var olmasından ziyade, merkezi sınavın zorunlu olarak bütün öğrencilere uygulanması ve tüm öğrencilerin bu sınav sonuçlarına göre merkezi olarak yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı, 8. sınıftaki tüm öğrencilerin zorunlu olarak sınava girdiği, öğrencilerin hepsinin tüm okullara merkezi olarak puan üstünlüğüne göre yerleştirildiği TEOG’a benzer bir modelden kesinlikle kaçınmak gerekmektedir” ifadesini vurguladı.

 

 

 

Eğitim tartışılarak çözülmeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Veli     0000-00-00 "Balık baştan kokar" okul müdürleri bu haldeyken ne yapsaniz boş, önce yönetim kademelerine liyakatli insanlar atanmalı, yoksa gerisi şovdan ibaret olur
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek