Sona yaklaşıldı 

Sona yaklaşıldı

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Sivas’taki tarihi eserlerde yapılan onarım çalışmalarında sona gelindiğini ve onarım çalışmalarının 2018 yılında bitirileceğini söyledi. Karaca, “Behram Paşa Hanında yılsonu itibariyle yüzde 95 oranında onarım bitecek. Behram Paşa Hanı butik otel olduğunda yaz ve kış aylarında kullanılacak” ifadelerini kullandı.

Sona yaklaşıldı
Sona yaklaşıldı Sivas Memleket

Mehmet TIRPAN

Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca, Sivas’ta onarımı devam eden tarihi eserler hakkında bilgi verdi. Gök Medrese, Behram Paşa Hanı ve Divriği Ulu Camide onarım çalışmalarının devam ettiğini ifade eden Karaca: “2018 yılında Gök Medrese, Divriği Ulu Cami ve Behram Paşa Hanında restorasyon çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Gök Medrese ve Behram Paşa Hanındaki restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldı. Divriği Ulu Camii de çalışmalar sürüyor” dedi.

Behram Paşa Hanında yılsonu itibariyle yüzde 95 oranında onarım biteceğini ifade eden Karaca: “Hangi eser geçmişte hangi amaçla yapılmışsa o amaca hizmet etmeli. Han bir nevi otel demektir. Behram Paşa Hanı butik otel olduğunda yaz ve kış aylarında kullanılacak. Tarihi alanda elektrik ve su alanları binanın ana yapısını bozacak, tarihi esere zarar verecek şekilde yapılması yasak. O nedenle bazı üniteleri dışarda bazı üniteleri ise hanın ortasında yaptırdık. Çalışmaların önemli bir kısmı tamamlandı. 1573 yılında Sağır Behram Paşa tarafından yaptırılan handa 52 adet oda mevcut. Han’ın içerisindeki alt kısım oyduruldu. Alt kısma mutfağını tasarladık. Tarihi binaya zarar verilmeyecek şekilde kurul kararı ile orta kısımda çalışmaları tamamladık. Han içerisindeki develiği toplantı salonu, düğün salonu, nikâh salonu yapabiliriz. İnsanların kullanabileceği hanı günümüze kazandıracağız. Yine Han’ın yanındaki hamamların arka kısımlarında onarım çalışmaları yapıldı. Çevre kirliliğinin önüne geçmek adına hamam da kullanılan katı yakıtı, sıvı yakıta çeviriyoruz. 2016 yılında 8 cami yapımı için proje hazırladık. 2017 yılında 8 camiyi Sivaslıların hizmetine açtık. 2 Camiyi de onarımdan geçirdik. Köylerde ve ilçelerde onarıma ihtiyaç duyulan tarihi eserler varsa bize haber versinler. Bizim bütçe sorunumuz yok hep birlikte tarihi eserleri ayağa kaldırabiliriz” ifadelerini kullandı.

Sona yaklaşıldı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Sivas’ta üretilen milli vagonlar Viyana’ya gönderildi
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak
Üniversite hastanesine yeni bina yapılacak