Çiftçilerin borçları ertelenmeli 
Reklamı Geç
Advert

Çiftçilerin borçları ertelenmeli

Yasama yılının açılmasının ardından Sivas’taki sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dile getiren Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız: “Sivas bölgesindeki çiftçi kardeşlerim bu sene yaşanan kuraklık sonucu çok önemli bir mağduriyet yaşamışlardır. İkinci bir mağduriyeti de TARSİM, kuraklık sigortasındaki adaletsiz sistemi nedeniyle yaşatmıştır. Çiftçilerin borçlarının ertelenmesi gerekmektedir” dedi.

Çiftçilerin borçları  ertelenmeli
Çiftçilerin borçları  ertelenmeli Sivas Memleket
Bu içerik 3512 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, yeni yasama yılının başlamasıyla birlikte ilk birleşimde Sivas’ta yaşanan kuraklığı ve çiftçilerin yaşadıkları sıkıntıları Türkiye Büyük Millet Meclisinde dile getirdi.

Mecliste yaptığı konuşmada çiftçilerin mağdur olduğunu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın acilen yaşanan problemlere çözüm bulması gerektiğini aktaran Akyıldız: “Sivas bölgesindeki çiftçi kardeşlerim bu sene yaşanan kuraklık sonucu çok önemli bir mağduriyet yaşamışlardır. İkinci bir mağduriyeti de TARSİM, kuraklık sigortasındaki adaletsiz sistemi nedeniyle yaşatmıştır çiftçi kardeşlerime” dedi.

Yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçilerin borçlarının ertelenmesini meclis gündemine taşıyan Akyıldız: “TARSİM alt değer olarak 227 kilogram belirlemiş fakat çiftçilerimiz yaşanan kuraklık nedeniyle 80 ila 100 kilogramlara kadar varan düşüklükte ancak ürün alabilmişlerdir. Bu çiftçi kardeşlerimiz bu nedenle sigortadan yararlanamamışlar, ikinci bir mağduriyeti yaşamak zorunda kalmışlardır ve doğal olarak da tarım kredi kooperatifleri ile Ziraat Bankasına olan borçlarını ödeyememişlerdir. Eşik verimi değer olarak 196 kilogram olarak belirlenen TARSİM'in bu rakamını da tutturamamışlardır. Buradan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya sesleniyorum: Acilen çiftçi kardeşlerimizin bu sorununa çözüm bulmak ve borçlarının ertelenmesini sağlamak zorundayız, bir an önce çiftçi kardeşlerimizin mağduriyetini gidermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

Çiftçilerin borçları ertelenmeli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor Gül, yine  bir ilki gerçekleştirdi
Doktor Gül, yine bir ilki gerçekleştirdi
Hac kayıtları başlıyor
Hac kayıtları başlıyor