Sivas turizmi mercek altında 

Sivas turizmi mercek altında

Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Sivas İl Turizm Master Planı” ile Sivas’ta turizmin önünü tıkayan konular ele alındı. Sivas’ın turizminin artırılması amacıyla “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” planına yönelik yapılan çalışmalar, kısa zamanda uygulamaya konulacak.

Sivas turizmi mercek altında
Sivas turizmi mercek altında Sivas Memleket
Bu içerik 3746 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Sivas’ta turizmin artırılması için çok yönlü ve kapsamlı bir çalışma başlatan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ‘Sivas İl Turizm Master Planı’ hazırladı. Kitap haline dönüştürülen çalışmada, il turizmini engelleyen hususlar yer aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın  “Türkiye Turizm Stratejisi 2023” hedeflerine uyumlu olarak hazırlanan kitapta, Sivas turizmi konusunda önemli tespitlere yer verildi. İlimizin turizmden alacağı payın artırılması, turizm sektörünün daha ileriye taşınması ve turizmin bölgedeki çeşitliliğe uygun olarak alternatif türleriyle birlikte entegre olabilmesi amacıyla özenle hazırlanan kitapta başlıklar halinde yer verildi. Turizmde “zayıf yönler” başlığı altında, ‘’Gezilecek, eğlenecek, konaklayacak tesislerin az olması. Turizm sektörüne olan ilgi azlığı. Belli bir saatten sonra merkezde nüfusun azalması. Yeterli sayıda yöresel yemek sunumu yapan tesisin bulunmaması ve buna bağlı olarak rekabetin sağlanamaması. İlde rehber sayısının yetersizliği. İlin tanıtımının yeterli derecede yapılamaması. Turizm ürünlerini ve mekanlarını pazarlamadaki sorunlar. Uzun ve çok soğuk geçen iklim şartları. Ekonomik nedenlerden dolayı dünya turizm fuarlarına yeterince katılımın olmaması. Bilgi teknolojilerinden yeteri kadar faydalanılamaması. El sanatlarına gerekli önemin verilememesi. Geniş yüzölçümü nedeniyle hizmet sektöründe güçlüklerin yaşanması. Gastronomi turizminin yeteri kadar tanıtılamaması’’ ifadeleri yer aldı.

Kitapta, “tehditler” başlığı altında ise, ‘’ Turizm mezunlarının başka alanlara yönelmesi. İlde uzun süren veya hiç yapılamayan restorasyon çalışmaları. Kalkınmada 5. Bölgeye düşülmesi. Komşu illerle rekabet imkanının az olması. Siyasi konjonktür. İldeki yeme içme mekanlarındaki sunum kalitesi. Mevcut otellerde ağırlıklı olarak iş amaçlı konaklama yapılması. Tur sayılarının azalması. Eğitimli personelin başka alanlara kayması. El sanatlarının giderek azalması. Üniversitelerin ilgili bölüm öğrencilerinin sektöre olan ilgisizliği. Turizm sektörüne olan ilginin giderek azalması. İşletmelerin yüksek maliyetleri nedeniyle tur sayılarının azalması. Son yıllarda yaşanan terör olaylarının bölgeyi olumsuz yönde etkilemesi. Yöreye özgü olan çermik balıklarının yurtdışına veya şehir dışına kaçırılması. İldeki kimi kalitesiz işletmelerin şehir için kötü bir imaj oluşturması. Otel fiyatlarındaki yükseklik nedeniyle turların müşterilerini başka şehirdeki otellere yönlendirmesi’’ ifadeleri kullanıldı.

Sivas turizmi mercek altında
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek