Sultanşehir bilimle şenlendi 

Sultanşehir bilimle şenlendi

Sultanşehir bilimle şenlendi
Sultanşehir bilimle şenlendi Sivas Memleket
Bu içerik 2486 kez okundu.

 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında, Sivas Valiliği koordinesinde, Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü  öncülüğünde, Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesinin katkılarıyla Sivas Bilim ve Sanat Merkezi’nin hazırladığı “Sultanşehir Bilimle Şenleniyor” adlı proje 27-28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Sivas Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde uygulandı.

  

Sivas’ta ilk olma özelliği taşıyan projenin açılışı, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Sivas Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy ve çok sayıda protokol üyesinin katılımıyla gerçekleşti. 3 gün boyunca, proje içerisinde alanlarında uzman 51 kişinin atölye lideri ve rehber olarak görev aldığı, 80 bilimsel etkinliğin yapıldığı ve 7’den 70’e Sivas halkının büyük ilgi gösterdiği Bilim Şenliğine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.  

Proje kapsamında atölye çalışmaları içerisinde katılımcıların daha önce yaşamadıkları deneyimler yaşamasına olanak sağlanarak, onların bilime karşı olumlu bir tutum oluşturmasına katkı sağlandı. Etkileşimli uygulamalar, deneyler, sergi, bilimsel yarışmalar, sanat etkinlikleri, yazılım ve robotik atölyeler, akıl oyunları atölyesi, astronomi gözlemleri, planetaryum gösteri ve bilim söyleşi programları gibi birçok bilimsel etkinliğin yer aldığı projede öğrenciler bilimsel çalışmaların keyfine vardı. Proje kapsamında, etkileşimli oyunlar katılımcıları sürecin bir parçası haline getirerek cesaretlendirirken, drama ile izleyicilere farklı bakış açıları kazandırılarak hoşça vakit geçirmeleri sağlandı. Astronomi ve planetaryum etkinlikleriyle evreni anlamaya ve keşfetmeye yönelik bir geziye çıkılırken, Bilim Şenliği içerisinde yer alan, bilim söyleşi programlarında ise lise ve üniversite öğrencileri Cumhuriyet üniversitesinin birbirinden değerli akademisyenleri ile bir araya getirilerek, farklı konularda bilimsel konferans ve söyleşi programları gerçekleştirdi. 

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme programı kapsamında Sultanşehir Bilimle Şenleniyor adlı bilim şenliği projesini hazırlayan Sivas Bilim ve Sanat Merkezi, bu projeyi gelecek yıllarda da Sivas’ta devam ettirerek geleneksek hale getirmeyi düşünüyor. 

 

Sultanşehir bilimle şenlendi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek