Üniversite’ye tek sınav ile girilecek 
Reklamı Geç
Advert

Üniversite’ye tek sınav ile girilecek

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, üniversite sınavlarında yapılacak değişiklikler hakkında bilgi verdi. Bakan Yılmaz, ‘’Yeni düzenleme ile sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecek. Yani Cumartesi başlayacak, Pazar günü öğlende bitecek’’ dedi.

Üniversite’ye tek sınav ile girilecek
Üniversite’ye tek sınav ile girilecek Sivas Memleket
Bu içerik 2480 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni üniversite giriş sistemi hakkında bilgi verdi. Önceki sistemin öğrencileri strese soktuğunu belirten Bakan Yılmaz, iki aşama ve toplam 5 gün süren sınavın, tek aşamada yapılacağını belirtti. Bakan Yılmaz yaptığı açıklamada, ‘’Üniversite giriş sistemi ile ilgili bir değişiklik var. Üniversite giriş sisteminin aksayan taraflarını gidererek sınav stresini azaltacak, karmaşıklıktan uzak daha yalın ve sade bir sistemi amaçlıyoruz. Eğitim öğretimin bütün kademelerinde öğrencinin üzerindeki stresi azaltmak ana gayemizdir. Öğrenci stres içerisinde olursa başarıyı yakalaması mümkün değildir. Uygulanmakta olan giriş sistemi iki aşamada gerçekleştirilmektedir. Sınavlardan ilki Mart, diğeri Haziran ayındadır. Sınavlar üç hafta sonuna yayılmakta ve toplam 5 gün sürmekte idi. YÖK tarafından yapılan yeni düzenleme ile sınav bir hafta sonunda gerçekleştirilecek. Yani Cumartesi başlayacak, Pazar günü öğlende bitecek. Diğer önemli bir değişiklik puan türleri İle ilgilidir. Temel olarak sayısal, sözel ve eşit ağırlık türleri olacak. Bir de dili katarsak 4 puan türü olacak. Bir diğer önemli değişiklik ise Türkçe ve matematik sınavın merkezinde olacaktır’’ dedi.

Türkiye’nin hedefleri hakkında da bilgi veren Bakan Yılmaz, ‘’Türkiye’nin Milli geliri dünyada 13’üncü sırada. 200’ün üzerinde ülke var ve ülkemiz 13’üncü sırada. Ve bir istatistik yapılıyor ve ‘Türkiye böyle giderse, hangi tarihte, hangi ülkenin önüne geçecek’ diye. İsveç’in önündeyiz, İsviçre’nin önündeyiz, Hollanda’nın önündeyiz ve bu istatistiğe göre ‘Türkiye 2030’da İtalya’yı, 2050 yılında Fransa’nın önüne geçecek’ hesapları yapılıyor. Ancak bu hesap Türkiye’nin yüzde 3 büyüme hızıyla ulaşacağı sonuç. Ama Türkiye ilk çeyrekte 5.2 büyüdü. İkinci çeyrekte yüzde 5.1 büyüdü. Dolayısıyla biz bu ülkeleri geçmek için o yılları beklemeyeceğiz’’ dedi.

Üniversite’ye tek sınav ile girilecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”