Barajlar yağış bekliyor 

Barajlar yağış bekliyor

Sivas’taki barajlar ve Kızılırmak’taki su seviyesinin düşük olmasını değerlendiren Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Değirmenci, su seviyesinin düşüşünü küresel ısınmanın etkilerine bağladı. Mevsimsel yağışların beklendiğini söyleyen Değirmenci, ‘Şuan korkulacak derecede farklı bir düşüş yok’’ dedi.

Barajlar yağış bekliyor
Barajlar yağış bekliyor Sivas Memleket
Bu içerik 2091 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE
Türkiye’nin en uzun nehri olan Kızılırmak, son 10 yılın en düşük su seviyesi ile karşı karşıya geldi. DSİ verilerine göre Sivas’ta kurak geçen mevsimin etkisi ile barajlarda su seviyesi normal seyrinden yüzde 25 düşük olurken, Kızılırmak ise kuraklıktan etkilenerek su seviyesinde önemli ölçüde düşüş yaşandı. Irmak havzasında tarım yapan vatandaşlar on yıl öncesine kadar böyle düşük seviyeye yaşanmadığını belirtirken, yaz boyunca yer yer balık ölümleri de dikkat çekti.
Cumhuriyet Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Değirmenci, su seviyesinin düşüşünü küresel ısınmanın etkilerini bağlayarak, yağışların mevsiminde yağmadığını vurguladı. Değirmenci, ‘’Bölgesel olarak da Türkiye genelinde de pek çok içme suyu barajları, göller, göletlerde de su seviyesi düşmüş durumda. Yağışların bir an önce yağması bekleniyor. Mevsim itibari ile bu yıl bu bölgede yağışlar gecikti ve yeteri kadar yağış yok. Kızılırmak’ın suyunun azalmasının tek sebebi de bu. Küresel ısınma nedeni ile yağışlar eskisi gibi normal mevsiminde yağmıyor. Bir bakıyorsunuz yazın ortasında şiddetli yağışlar oluyor, seller gidiyor. Bu durum eskiden yaşanmazdı. Sonuç olarak bu bölgede mevsiminde beklenen yağışlar olmadı ve su seviyesi düştü’’ dedi.

 

Barajlar yağış bekliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek