Sultanşehir Sivas bilimle şenlenecek 
Reklamı Geç
Advert

Sultanşehir Sivas bilimle şenlenecek

Sultanşehir Sivas bilimle şenlenecek
Sultanşehir Sivas bilimle şenlenecek Sivas Memleket
Bu içerik 1953 kez okundu.

TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı kapsamında Sivas Bilim ve Sanat Merkezi’nin hazırladığı
“Sultanşehir Bilimle Şenleniyor” adlı proje 27-28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.Etkileşimli uygulamalar, deneyler, sergi, bilimsel yarışmalar, sanat etkinlikleri, yazılım ve robotik atölyeler, akıl oyunları atölyesi, astronomi gözlemleri, planetaryum gösteri ve bilim söyleşi programları gibi birçok bilimsel etkinliğin yer aldığı projede öğrenciler bilimsel çalışmaların keyfine varacak.  Proje kapsamında atölye çalışmaları içerisinde katılımcıların daha önce yaşamadıkları deneyimler yaşamasına olanak sağlanarak, onların bilime karşı olumlu bir tutum oluşturmasına katkı verilecek. Bilimsel söyleşiler ile bilim adamları halkla buluşturularak bilimsel bilgi daha geniş kitlelere ulaştırılacak. Gösteriler ile halkın ilgisi çekilecek, 7’den 70’e herkesin etkinliklere katılımı için özendirici ortamlar oluşturulacak. Etkileşimli oyunlar katılımcıları sürecin bir parçası haline getirerek cesaretlendirecek. Drama ile izleyicilere farklı bakış açıları kazandırılarak hoşça vakit geçirmeleri sağlanacak. Astronomi ve gökevi etkinlikleriyle evreni anlamaya ve keşfetmeye yönelik bir gezi oluşturulacak. 

 

Etkinlik kapsamında 27 Eylül 2017 saat:13.30'da Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Kadı Burhanettin Salonu'nda Prof. Dr. Kaan Şevki KAVAK tarafından Jeoloji Yer Küremiz ve İnsan konulu, 28 Eylül 2017 saat: 13.30'da Prof. Dr. Yavuz Siliği tarafından Kanser ve Kanserden Korunma Yolları 29 Eylül 2017 saat: 14.00'de ise Prof. Dr. Salih Cem İnan tarafından Evreni Anlamaya Çalışmak konulu konferans verilecek. “Sultanşehir Bilimle Şenleniyor” adlı projenin ekibi ise Cumhuriyet Üniversitesi akademisyen ve öğrencilerinden, Sivas Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerinden ve Sivas'ta görev yapmakta olan çeşitli branşlardan öğretmenler ile gerek il içi gerekse il dışından katılacak alanında uzman elli iki kişiden oluşuyor. Projenin hedef kitlesinin ise tüm Sivas halkının olduğu etkinlikte atölye çalışmaları için özellikle hedeflenen kitlenin 8-18 yaş arası grup olduğu ve çocuklar ile gençlerden oluşan bu kitlenin yaşayacağı deneyimlerin onların ilerde bilimsel alanlarda çalışmaya istekli olmalarına katkı sağlayacağı düşünülüyor. Projede dezavantajlı gruplar özellikle gözetilirken bu sayede eğitim öğretim imkânlarının kısıtlı olması nedeniyle bilimsel deneyimler yaşayamayan, özel ilgiye muhtaç ve çeşitli engellere sahip olması nedeniyle göz ardı edilmiş katılımcılara ulaşılmak hedefleniyor. 
 
Sultanşehir Bilimle Şenleniyor isimli proje, Sivas Valiliği koordinesinde Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü, Sivas Bilim ve Sanat Merkezi öncülüğünde, Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesinin katkıları ile gerçekleştiriliyor. 
Sivas’ta ilk kez yapılacak ve bu yıl ülkemiz genelinde, Bilim ve Toplum Müdürlüğü tarafından desteklenmesine karar verilen 46 projeden biri olan ‘Sultanşehir Bilimle Şenleniyor’ adlı TÜBİTAK 4007 projesi; bilimsel bilginin, bilimsel yöntemlerin, yenilikçi uygulamaların daha geniş kitlelerle paylaşılmasını sağlayacak. Ayrıca bu şenlik Sivas'ta Cumhuriyet Üniversitesi ile diğer kamu kurum ve kuruluşları arası iş birliği kültürünün oluşmasında da önemli bir adım olacak. 27-28-29 Eylül 2017 tarihlerinde Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde 3 gün boyunca gerçekleştirecek ve açılışı 27 Eylül 2017 saat:11.00'de yapılacak olan etkinlik Sivas'ta bir ilk olma özelliği taşıyor.  

Sultanşehir Sivas bilimle şenlenecek
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”