SİVAS ilk 10’da 
Reklamı Geç
Advert

SİVAS ilk 10’da

Sivas Türkiye genelinde tarımsal üretim faaliyeti yapan ilk 10 il arasında yer alıyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Tarım alanlarının üçte birinden, nadas alanlarının beşte üçü, sebze bahçelerinin beşte birden fazlası İç Anadolu Bölgemizde” dedi.

SİVAS ilk 10’da
SİVAS ilk 10’da Sivas Memleket
Bu içerik 1694 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İç Anadolu’nun büyük tarım alanları barındırdığını ama su sorunu nedeniyle potansiyelini kullanamadığını belirtti. 
TZOB’un internet sitesinde yer alan bilgiye göre, İç Anadolu’nun suyla buluşması önemli bir sorun çözülmüş olacak. İç Anadolu’yu suyla buluşturmak, ülkemize 23,6 milyon dekar tarım alanı kazandıracağını belirten Bayraktar sonrasında Türkiye de tarım için 10 önemli ilden bahsetti. Bayraktar, “Sivas, Konya, Ankara, Şanlıurfa, Yozgat, Kayseri, Diyarbakır, Eskişehir, Çorum ve Manisa’dan, toplam tahıl ve diğer bitkisel ürün ekilen alanda Konya, Şanlıurfa, Ankara, Diyarbakır, Sivas, Yozgat, Tekirdağ, Adana, Afyonkarahisar, Eskişehir’den, toplam nadas alanında Konya, Sivas, Ankara, Eskişehir, Kayseri, Çorum, Kırşehir, Şanlıurfa, Yozgat ve Aksaray’ın, sebze bahçeleri alanında Antalya, Bursa, Ankara, İzmir, Manisa, Kayseri, Mersin, Adana, Samsun, Hatay’dan, meyve, içecek ve baharat bitkileri alanında Ordu, Aydın, Manisa, Gaziantep, İzmir, Şanlıurfa, Mersin, Muğla, Giresun ve Samsun’dan, süs bitkileri alanında İzmir, Sakarya, Antalya, Bursa, Yalova, Edirne, Konya, Manisa, Kocaeli ve Samsun’dan oluşuyor” dedi.

TAHIL VE BİTKİSEL ÜRETİM ALANINDA İLK 10 İL ARASINA SİVAS’TA YER ALIYOR 

Bayraktar, yaptığı açıklamada, İç Anadolu Bölgesi’nin 237,1 milyon dekar olan Türkiye tarım alanlarının 80,1 milyon dekarını barındırdığını ama bunun 52,6 milyon dekarının tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin Ekim’i, 1,8 milyon dekarının sebze bahçeleri, 2,1 milyon dekarının meyveler, içecekler ve baharat bitkileri için ayrılabildiğini, sulama yapılamadığı için her yıl 23,6 milyon dekarının nadas nedeniyle kullanılamadığını, İç Anadolu’yu suyla buluşturmanın, ülkemize 23,6 milyon dekar tarım alanı kazandıracağını bildirdi.Şemsi Bayraktar, tarım alanlarında İç Anadolu Bölgesi’ni 28,4 milyon dekarla Güneydoğu Anadolu, 27,8 milyon dekarla Karadeniz, 27,7 milyon dekarla Ege, 25,2 milyon dekarla Doğu Anadolu, 24,1 milyon dekarla Akdeniz, 23,8 milyon dekarla Marmara bölgelerinin izlediği bilgisini verdi.

SİVAS ilk 10’da
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”