Milletvekili Akyıldız, Millete hesap verdi 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Milletvekili Akyıldız, Millete hesap verdi

Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, düzenlediği basın toplantısında 1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından Sivas’ın sorunları ile ilgili çeşitli konularda TBMM’ye toplam 106 önerge verdiğini belirterek, ilimizin kanayan yarası olan Demir Çelik fabrikası ile ilgili iktidar partisi milletvekillerinden yeterli desteği alamadığını kaydetti.

Milletvekili Akyıldız, Millete hesap verdi
Milletvekili Akyıldız, Millete hesap verdi Sivas Memleket
Bu içerik 1795 kez okundu.

Mehmet TIRPAN
Millete hesap vermekten gurur duyduğunu aktaran Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Sivas’ın kanayan yarası olan Sivas Demir Çelik Fabrikasını birkaç kez TBMM’de gündeme getirdiğini ama yeterli desteği alamadığını söyledi. Sivas’ın kanayan yarası olan Demir Çelik Fabrikası ile ilgili sorunların acilen çözülmesi gerektiğini aktaran Akyıldız: “TBMM’de grup toplantısında Sivas Demir Çelik Fabrikasında yaşanan sorunu Türkiye gündemine taşıyarak hazırladığımız raporu sunduk ve çözüm yolunu da gösterdik. Teklifimiz değerlendirilmedi” dedi. Daha sonra Sivas Demir Çelik Fabrikası ile ilgili sorunları CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettiğini vurgulayan Akyıldız: “Genel Başkanımız Sivas Demir Çelik Fabrikasında yaşanan sıkıntıların araştırılması için 5 milletvekilinden oluşan bir komisyon kurdu. Sivas Demir Çelik sorununu gidin Sivas’ta inceleyin araştırın ve bana bir rapor halinde getirin dedi. Sivas’a gelerek ciddi bir çalışma yaparak komisyon raporunu Genel başkanımıza sunduk. Sivas Demir Çelik Fabrikasının Devlete Maliyeti 210 milyon dolar. Sivas Demir Çelik Fabrikasını sosyal satış kapsamında 10 milyon dolara özelleştirildi. Özelleştirilirken Sivas’ın kazanması mantığı ile Sivaslı iş adamlarının oluşturduğu bir konsorsiyuma satıldı. Ama özelleştirdikten sonra fabrika bir türlü verimli çalıştırılamadı. 10 milyon dolara satılan Sivas Demir Çelik Fabrikasının Devlete olan borcu 700 milyon 451 bin TL. Piyasa ve özel sektöre olan borcu hariç. Satın alan firma devleti ve milleti dolandırıyor. Borç 210 milyon dolar olmasına rağmen devlet bu duruma el atmıyor. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Sivas’ın kanayan yarası Demir Çelik Fabrikasını AK Parti hükümeti çözmek istiyorsa biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 1 Ekimde Parlamento açıldığında her türlü desteği vermeye hazırız. Mecliste komisyon kurmak için verdiğim teklife AK Parti hayır demeseydi o sorun o gün çözülmek isteseydi mecliste grubu bulunan 4 siyasi partiden oluşturulacak olan komisyon Sivas’a gelip bu sorunu çözecekti. AK Parti birazda işi bilseydi sorundan kurtulmuş olacaktı ama ben orada sorun çözmek gibi bir dertlerinin olmadığını gördüm. Bu sorun çözülmek istenmedi” şeklinde konuştu.
SİVAS’IN SORUNLARINI 2 YILDA 106 ÖNERGE İLE TBMM’NİN GÜNDEMİNE TAŞIDIM
 Cumhuriyet Halk Partisi Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, 7 Haziran 2015 tarihinde seçmenlerin oyuyla seçildiğini ve Sivas’ın sorunlarını 106 önerge ile gündeme getirdiğini söyledi. 
2 yıldır Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sivas’a İkinci Devlet Üniversite Kurulması, Demir Çelik Fabrikası’nın sorunları, Sağlık sorunları, Köylerde yaşanan su ve yol sorunu, Hızlı Tren Projesi gibi birçok konuyu gündeme getirdiğini aktaran Akyıldız,  “Sivas’ta 2 yıldır vekillik yapıyorum. Parlamentoda Sivas’ı temsil eden Ali Akyıldız’ın neler yaptığını Sivaslıların bilmesi en doğal hakkıdır. Seçilen milletvekillerinin de milletine hesap vermesi bana göre zorunludur. Milletin vekili milletine hesap vermelidir. Biri vekil seçilmişse gelsin milletine hesap versin” dedi.
Sivas kardeşliğin dostluğun birlik ve beraberliğin başkenti olduğunu aktaran Akyıldız: “İlk seçildiğim dönemde yani 2015 yılında 2 adet kanun teklifi ve Türkiye Büyük Millet Meclisine 20 adet soru önergesi verdim. Yine 2016 yılında 4 adet kanun teklifi, 4 adet soru önergesi, 1 araştırma önergesi, 13 adet bilgi edinme talebi ve 58 adet Meclis kurulunda konuşma yaptık. Verdiğim önergelerin hiçbirine doğru düzgün yanıt verilmese de hep Sivas’a bir katkıda bulunmak adına önergeler ve tekliflerde bulundum. İlk kanun teklifim Sivas’a ikinci bir devlet Üniversitesi kurulması idi. Milli Eğitim komisyonunda görüşmesine karar verildi. Benim derdim Sivas’a ikinci Devlet Üniversitesi kurulması idi. Komisyona bende katıldım. Ama komisyonda Sivas’a devlet Üniversitesine kurulmasına yönelik karar çıkmadı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tekrar bu konuyu komisyonda gündeme getirirse ben destekleyeceğim” ifadelerini kullandı.


 

Milletvekili Akyıldız Millete hesap verdi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi