2023 HEDEFİNDE SİVAS YOK 
Reklamı Geç
Advert

2023 HEDEFİNDE SİVAS YOK

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 turizm turizm geliştirme faaliyetlerini belirledi

2023 HEDEFİNDE SİVAS YOK
2023 HEDEFİNDE SİVAS YOK Sivas Memleket
Bu içerik 1775 kez okundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 turizm turizm geliştirme faaliyetlerini belirledi. Turizm koridorları, turizm kentleri, eko turizm bölgeleri, turizm gelişim bölgeleri, tematik koridorlar ve 10 adet turizm kenti belirlemesinin hiç birinde Sivas yer almadı.
Binlerce yıllık geçmişi ve köklü kültürü ile Sivas turizmde aradığı heyecanı bir türlü bulamadı. Selçuklu ve Osmanlı eserleriyle dolu olan, aynı zaman da mükemmel doğal güzelliklere sahip Sivas, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan bir takım programlarda yer almadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan 2023 yılı çalışmaları, çeşitli konseptlerin belirlenmesine sebep oldu. Turizm koridorları, turizm kentleri, eko turizm bölgeleri, turizm gelişim bölgeleri, tematik koridorlar ve 10 adet turizm kenti olarak belirlenen programda Sivas yer almadı. 9 turizm gelişim bölgesinde Frigya, Troya, Aphrodisya, Söğüt, Kapadokya, Göller Bölgesi, Hitit, Urartu, GAP gibi bölgeler yer alırken, tematik koridorda Zeytin, Kış, İnanç Turizmi, İpek Yolu, Batı Karadeniz, Yayla, Trakya  gibi alanlar belirlendi. Sivas’ı en çok ilgilendiren 10 adet turizm kentinin belirlenmesinde ise şehir istediğini bulamadı. İğneada, Kilyos, Saros, Kapıdağ Yarımadası, Datça, Kaş-Finike Anamur Kıyı Kesimi, Samandağ, Maçka, Kahta gibi alanlar turizm kenti olarak 2023 vizyonuna hazırlanmaya başladı. Selçuklu medreseleri ile Osmanlı eserlerinin bulunduğu, bunun yanı sıra yaylaları, gölleri, doğal güzellikleriyle dikkat çeken Sivas bu sıralamaların hiç birisine giremedi. Uzun zamandır turizm de gelişim arayan ve yerli yabancı turisti çekmek isteyen Sivas ise umduğunu bakanlık nezdinde de bulamadı. Bakanlık tarafından açıklanan projede sürdürülebilir turizm yaklaşımının benimsenerek istihdamın artırılmasında ve bölgesel gelişmede turizmin öncü bir sektör konumuna ulaştırılması ve Türkiye´nin 2023 yılına kadar, uluslararası pazarda turist sayısı ve turizm geliri bakımından ilk beş ülke arasında önemli bir varış noktası ve uluslararası bir marka haline getirilmesinin sağlanması hedefleniyor.


NELER OLACAK
Listede yer almayan Sivas, bakanlık programlarında istediği verimi bir türlü alamadı. 2023 vizyonunda ise Turizmde rekabetin ucuz ürün yerine markalaşan turizm bölgeleri oluşturularak sağlanması, Var olan turizm bölgelerinin yeniden planlanması ve kaliteli yaşanabilir çevreler oluşturulması, Turizm gelişiminin hükümetlerin sosyo-ekonomik hedeflerini desteklemesi, Sektörel gelişme politikaları ve hedeflerinin ulusal gelişme politikaları ile uyumlu olması, Küresel eğilim taleplerinin izlenmesi ve buna yönelik planlama ve uygulamalar yapılması, Turizmin varış noktası odaklı ve çok fonksiyonlu olarak geliştirilmesi, Turizmde ürünün çeşitlendirilerek sezonun bütün bir yıla yayılması, Turist profili odaklı turizm ürünü oluşturulması, Nitelikli turist sayısının ve turizm gelirlerinin artırılması, Turizmde merkezi-yerel-sivil aktörlerin yönetişim mekanizmalarının işler kılınması, Turizm planlamasında merkezi-yerel yönetimlerin eşgüdümü ve finansın birlikte ele alınması, Turizm eğitimi ile işgücü kalitesi ve sektörde sertifikasyon sisteminin uygulanması planlanıyor.  

2023 HEDEFİNDE SİVAS YOK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”