Kızılırmak'ta son 5 yılın en düşük debisi 
Reklamı Geç
Advert

Kızılırmak'ta son 5 yılın en düşük debisi

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın Sivas bölümünde ortalama çıkış debisi, son 5 yılın en düşük seviyesine düştü. Irmağın debisinin düşmesi nedeniyle tarihi Kesikköprü ve Eğri Köprü civarında kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı.

Kızılırmak'ta son 5 yılın en düşük debisi
Kızılırmak'ta son 5 yılın en düşük debisi Sivas Memleket
Bu içerik 1701 kez okundu.

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın Sivas kesiminde ortalama çıkış debisi, son 5 yılın en düşük seviyesine düştü.Devlet Su İşleri 19. Bölge Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kızılırmak'ın Sivas girişindeki Dikmencik mevkisinde ağustosta yapılan anlık ölçümlerde ırmağın ortalama debisi saniyede 2,82 metreküp olarak belirlendi. Bu mevkide geçen yıl aynı tarihte debi 6,82 metreküp/saniye olarak ölçülmüştü.Irmağın Sivas çıkışındaki Söğütlühan mevkisinde geçen ay yapılan ölçümlerde ise ortalama debi 3,23 metreküp/saniye olarak tespit edildi. Söğütlühan'da ortalama debi geçen yıl aynı tarihte yapılan ölçümlerde saniyede 8,15 metreküp olarak belirlenmişti.Kızılırmak'ın ortalama çıkış debileri baz alındığında son 5 yılın en düşük debisi olduğu tespit edildi.
KURAKLIĞI ANDIRAN GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI 
Irmağın debisinin düşmesi nedeniyle tarihi Kesikköprü ve Eğri Köprü civarında kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı. Eğri Köprü bölgesinde oturan Ali Yücepur, kentte mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle Kızılırmak'ta su seviyesinde ciddi derecede düşüş olduğunu belirterek, "Kızılırmak'ta debi eski yıllara göre daha düşük." dedi. Ömer Yiğit ise her yıla oranla bu sene Kızılırmak'ta su seviyesinin biraz daha düşük olduğunu vurgulayarak, "50 yıl bu bölgede oturdum, Kızılırmak'ta böyle düşük seviye görmedim. Su seviyesinin en düşük zamanları. Eski dönemlerde su seviyesi kenarlara kadar gelirdi. Şimdi o su yok, hava sıcaklığından dolayı su seviyesi çekilmiş olabilir." diye konuştu.

Kızılırmak'ta son 5 yılın en düşük debisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”