Define avcıları şimdi mezarlıklara dadandı 
Reklamı Geç
Advert

Define avcıları şimdi mezarlıklara dadandı

Sivas’ın Koyulhisar ilçesine bağlı Dilekli köyünde ki mezarlığa define avcıları dadandı. Mezarları kazan ve bir şey bulamayan define avcıları köylüyü tedirgin ediyor.

Define avcıları şimdi mezarlıklara dadandı
Define avcıları şimdi mezarlıklara dadandı Sivas Memleket
Bu içerik 379 kez okundu.

Sümeyra DENİZ


Ülke genelinde kaçak define kazıları yapanlara büyük cezalar olmasına karşın define avcıları ne yasak dinliyor ne de ceza. Sivas’ın birçok yerinde olduğu gibi Koyulhisar ilçesi de geçtiğimiz günlerde define avcılarının hedefi oldu. 
Edinilen bilgiye göre Koyulhisar ilçesine bağlı Dilekli Köyü Mezarlığı'nda bulunan asırlık sakız ağacının dibine devamlı kazı yapılıyor. Köyde yaşayanlar mezarlıkta gördükleri bu görüntüler karşısında şaşırıp kaldı. Senede bir kaç defa aynı manzaraya karşılaşan vatandaşlar ise bu durum karşısında oldukça huzursuzlar. 
Devletin gerekli kurumlarından izin almadan kaçak kazı ya da define araması yapan ve güvenlik güçlerince yakalanan kişilere büyük cezalar verildiği biliniyor. 
Kültür ve tabiat varlıklarını koruma kanunu ilgili kanunun maddesine göre izinsiz araştırma, kazı ve sondaj yapanlar;  Kültür varlıklarını bulmak amacıyla, izinsiz olarak kazı veya sondaj yapan kişi, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Ancak kazı veya sondajın yapıldığı yerin sit alanı veya bu kanuna göre korunması gerekli bir yer olmaması halinde verilecek ceza üçte bire indiriliyor. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”