Koruyucu ailelerin sayısı artıyor 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Koruyucu ailelerin sayısı artıyor

Koruyucu ailelerin sayısı artıyor
Koruyucu ailelerin sayısı artıyor Sivas Memleket
Bu içerik 1728 kez okundu.

Ocak 2017 itibariyle Sivas’ta bulunan koruyucu aile sayısı 47, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 53 olarak tespit edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre 174 bin 640 ailenin bulunduğu Sivas’ta her 3 bin 885 aileden birisi koruyucu aile olabildi. Aile içi şiddet, ailenin ekonomik durumunun yetersizliği, istismar gibi nedenlerle devlet tarafından koruma altına alınan çocukların bakımlarını üstlenen koruyucu ailelerin sayısının az olması düşündürücü olarak karşılanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde gönüllülük kavramı ve farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilen, Koruyucu Aile Hizmeti kapsamında edinilen bilgiye göre Sivas’ta bulunan mevcut koruyucu aile sayısı 47, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 53 olarak tespit edildi.

Sivas koruyucu aile sayısının artırılması adına çalışma yapılması gerekiyor. Çocukları olmayan aileler ise koruyucu aile olmaları noktasında girişimlerde bulunması bekleniyor.

KİMLER KORUYUCU AİLE OLABİLİR?

Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir.

TC vatandaşı iseniz sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız 25-65 Yaşları arasındaysanız düzenli gelire sahipseniz çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz Evli ya da bekâr,  çocuklu ya da çocuksuz herkes koruyucu aile olmak üzere ikamet ettiği ilde bulunan il müdürlüğüne başvurabilir. Akrabaların koruyucu aile olmak istemesi halinde yapılacak sosyal inceleme sonucuna göre yaş ve eğitim koşulları değerlendirilmektedir.

 

493 TL- 1079TL ARASINDA DESTEK

Koruyucu aile olan çiftler, çocukların yaş gruplarına göre devletten belli miktarda ücret alabiliyor. Devlet tarafından koruyucu aileye verilen ücret miktarları ise şöyle: 0-3 yaş: 493,26 TL 4-5 yaş:739,89 TL 6-14 yaş: 789,21 TL 15-18 yaş (lise ve dengi):838,54 TL 19 yaş ve üstü (yükseköğrenim görüyorsa): 1079,98 TL

 

Koruyucu ailelerin sayısı artıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”