Vali davut Gül, Ahilik Onur ödülüne layık görüldü 
Reklamı Geç
Advert

Vali davut Gül, Ahilik Onur ödülüne layık görüldü

30’uncu Ahilik Kültür haftası ve Esnaf Bayramı Sivas’ta coşkuyla kutlandı. Temsili olarak düzenlenen Şed Kuşatma töreni ile yüzlerce yıllık gelenek canlandırıldı, başarılı olan esnaf usta oldu, işine hile karıştıran esnafın pabucu ise dama atıldı. Yılın Ahilik Onur ödülü ise Sivas Valisi Davut Gül layık görüldü.

Vali davut Gül, Ahilik Onur ödülüne layık görüldü
Vali davut Gül, Ahilik Onur ödülüne layık görüldü Sivas Memleket
Bu içerik 1560 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan Müslüman Türkmen halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen Ahilik düzenlenen programla canlandırıldı. Esnaf ve Sanatkarlar Odasının öncülüğünde bu yıl 30’ıncusu düzenlenen Ahilik Kültür Haftası ve Esnaf Bayramı coşku ile kutlandı. Dün sabah Ahi Emir Ahmet Türbesi’nde ki törenle başlayan program kortej yürüyüşü ile Şed Kuşatma ve Plaket töreni için Atatürk Kongre ve Etnografya müzesi bahçesine gidildi. Düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Beşir Köksal, Jandarma Alay Komutan Albay Sinan Şen ve kurum müdürleri katıldı. Törende yılın ahisi ödülü Vali Davut Gül’e takdim edildi. Belediye Başkanı Sami Aydın’a ise Sivas esnafları adına esnafın her daim yanında olduğu için Beşir Köksal tarafından plaket takdim edildi.

Programda yılın ahisi olarak yılın ustası, kalfası ve çırağına da plaket takdim edildi ve kaftan giydirildi.

Yılın ahisi İmranlı esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı camcı ustası Ayvaz Usta’ya plaketini kaftanını Vali Gül’ün elinden aldı.

Yılın kalfası olarak kalaycı esnafından Zara esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı kalaycı esnaf Yılmaz Öncü’ye Plaketini ve kaftanını Belediye Başkanı Aydın tarafından verildi.

Yılın Çırağı Mobilyacı çırağı esnaf ve sanatkârlar odasına kayıtlı Faruk Çalış ise plaket ve kaftanını Jandarma Alay Komutan Albay Sinan Şen’den aldı.

Programda konuşma yapan Beşir Köksal Ahilik inancının kültürümüzün ve değerlerimizin ortaya koyduğu bir davranış şekli olduğunu belirterek şunları ekledi, “ Bugün devlet olarak, millet olarak, insanımızı mutlu kılmak, devletimizi büyük Atatürk’ün bizlere hedef olarak gösterdiği ‘Muasır medeniyetler seviyesine’ ve hatta daha üst seviyelere ulaştırmak gerekir” dedi.

Programda Kırşehir Şed Kuşatma ekibi tarafından Şed Kuşatma Töreni yapıldı. Daha sonrasında ise vatandaşlara pilav dağıtıldı.

 

 

 

 

Vali davut Gül Ahilik Onur ödülüne layık görüldü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”