Çini sanatı yaygınlaştırılmalı 

Çini sanatı yaygınlaştırılmalı

Çini sanatı yaygınlaştırılmalı
Çini sanatı yaygınlaştırılmalı Sivas Memleket
Bu içerik 1695 kez okundu.

 

Mehmet TIRPAN

Arkeoloji Bölümünden mezun olan ve kendini adeta çini sanatına adayan Seher Seda Çetindağ, çini sanatı kullanarak yaptığı tabak, bardak, vazo ve diğer eserleri ile oldukça fazla ilgi topluyor.

Çini sanatının oldukça güzel bir sanat olduğunu aynı zamanda zor bir sanat olduğuna dikkat çeken Çetindağ: “Sivas’taki tarihi eserlerimizin çoğunda çini sanatının kullanıldığını görüyoruz. Çini sanatıyla uğraşan Sivas’ta pek fazla kişi yok. Çini sanatının yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Çini sanatının toprağın pişirildikten sonra şekil verilip kap-kacak, tabak, vazo, sürahi vb. eşyalar üretilmesine dayalı bir el sanatı olduğuna dikkat çeken Çetindağ: “İlk Türk İslam Devleti olan Türk çini sanatının tarihi ilk Müslüman Türk devletlerinden Karahanlılara kadar dayanmaktadır. Çini sanatı Orta Asya da belirli bölgelerde Türklerin yaygın olduğu bölgelerde de yaygın olarak kullanılmış. Çini ismi Osmanlı döneminde Çin’den gelen anlamında kullanılıyormuş. Bu sanatla tabak, vazo, bardak  kap-kaçak sürahi gibi malzemelere evani olarak genel bir isim verilmiş. Osmanlı döneminde 15’nci ve 16’ncı yüzyılda en parlak dönemini yaşayan çini sanatı günümüzde yeteri kadar değer görmüyor. Sivas’taki tarihi eserlerde çini sanatının kullanıldığı görülüyor. Çini sanatında ağırlıklı olarak firuze rengi ve mor renkler kullanılıyor. Örneğin çini sanatı ile yaptığım tabağın üzerine ilk olarak desen çiziyorum. Çizdiğimiz deseni tabak şeklindeki pişirilen toprağın üzerine koyarak kömür tozu ile desenin üzerinden gidiyorum. Desenin tabağa çıkmasının ardından kenar hatlarını çiziyorum ve daha sonra boyama yapıyorum. Pişirilen malzeme oldukça sağlam oluyor. Çini bin derece sıcaklıkta pişirme yapılıyor. Pişen malzemenin üstünü sırlıyoruz daha parlak olması için tekrar 12 saat pişiriyoruz. Daha sonra boyama yapıyoruz. Çini sanatının yaygınlaştırılmasını isterim” ifadelerini kullandı.

Çini sanatı yaygınlaştırılmalı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek