ŞEREF GÜNÜ 19 EYLÜL 
Reklamı Geç
Advert
Advert

ŞEREF GÜNÜ 19 EYLÜL

19 Eylül Gaziler günü nedeniyle kent meydanında tören düzenlendi.

ŞEREF GÜNÜ 19 EYLÜL
ŞEREF GÜNÜ 19 EYLÜL Sivas Memleket
Bu içerik 1198 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

 

 

Sivas'ta 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. İl protokolü ve gaziler, şehitlikleri ziyaret etti. 19 Eylül Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında ilk olarak Kent Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Törene Sivas Valisi Davut Gül, 5'inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Ertuğrul Erbakan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Şehitler Aileleri ve Gaziler ve Gazi yakınları, askeri erkân ile kurum ve kuruluş müdürleri katıldı.

Törende ilk olarak Sivas Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Muharip Gaziler Derneği ve diğer kurumların çelenkleri Atatürk Anıtı'na sunuldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı günün anlamını belirten bir konuşma yaptı. Ahıskalı’ 19 Eylül Gaziler Günü Türk kahramanlığının en büyüklerinden olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahlandığı bir gündür diyerek sözlerine şu şekilde devam etti, “  19 Eylül bu toprakların vatan olmasında ve bekası uğruna canlarını adayanların gurur ve şerefle hatırlandığı, anıldığı gündür. 19 Eylül Kurtuluş Savaşı’nda Kore’de ve Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye’nin rejimi, üniter yapısı, toprak bütünlüğü uğruna vatan haini terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, korucu ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür. Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizim için bir vatana dönüşmesi ve bağımsızlığımızın özgürce dalgalanması şehitler ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir” dedi.

Ülkemizde şehidi ve gazisi olmayan bir ailenin neredeyse olmadığını dile getiren Ahıskalı, “Tarihin her döneminde hür yaşamayı bağımsızlığını ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz bu uğurda şehit ve gazi olmayı onur ve şeref saymıştır. Aziz milletimizin asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi ölürsem şehit yaşarsam gazi deyişinde saklıdır. Kore ve Kıbrıs’ta savaşarak gazi olanların sayısı 59 bindir. Kıbrıs gazileri 65-70, Kore gazileri ise 85-90 yaşlarındadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk şehit ve gazilerimize verilmesi gereken önemi şu sözlerle ortaya koymaktadır: Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimiz ile şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek ve onlara olan minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli bir görevdir. 19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle başta ulu önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen tüm şehitlerimizi Türkiye Muharip Gazileri Derneği olarak rahmetle anıyor, hayatlarında olanlara da sağlık ve esenlikler diliyorum” dedi.

 

Meydanda düzenlenen törenin ardından Yukarı Tekke de bulunan Garnizon şehitliği ve polis şehitliği ziyaret edildi. Bura da okunan Kuran-i Kerim’in ardından protokol şehitlerin mezarına karanfil bıraktı.

Şehitlikte ki temizliğin bu güne bırakılmış olması ise ilginç bulundu.

ŞEREF GÜNÜ 19 EYLÜL
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
SICAK ÇERMİK’İN İÇME SUYU PROBLEMİ ÇÖZÜLDÜ
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi
‘Avrupa’yı Okumak’ adlı panel düzenlendi