“Ahilik bilinci gelecek nesillere aktarılmalı” 

“Ahilik bilinci gelecek nesillere aktarılmalı”

Sivas Valisi Davut Gül, Ahilik ve ahiliğin yaşatılmasının oldukça önemli olduğunu çırak kalfa ve usta ilişkisinin ahilikteki dayanışma duygusunun gelecek nesillere aktarılması gerektiğini söyledi.

“Ahilik bilinci gelecek nesillere aktarılmalı”
“Ahilik bilinci gelecek nesillere aktarılmalı” Sivas Memleket
Bu içerik 1238 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve İl Ahilik Kutlama Komitesi üyeleri 30’ncu Ahilik Haftası kutlama programları kapsamında Vali Davut Gül’ü makamında ziyaret etti.

Sivas Valisi Davut Gül, Ahilik bilincinin gelecek kuşaklara aktarılması için düzenlenen kutlama programlarını olumlu karşıladığını söyledi.

Etkinliklerin bir kısmına katılacağını ifade eden Gül: “Ahilik ve ahiliğin yaşatılması oldukça önemli. Çırak kalfa ve usta ilişkisinin ahilikteki dayanışma duygusunun gelecek nesillere de aktarılması gerekiyor. Sizin de bütün paydaşlarınızla beraber Sivas ve Türkiye genelinde yaptığı işler ahilik kültürünün gelecek nesillere taşınmasına vesile olacaktır. İnşallah bizde ahilik haftası kapsamında düzenlenecek olan etkinliklere katılacağız” dedi.

Sivas’ta yapılacak olan program hakkında Vali Gül’e bilgi veren Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal: “Bu yıl Ahilik Kültür Haftasının 30’ncu yılını kutluyoruz. Her sene yılın ahisini seçiyorduk. Bu sene yılın kalfasını ve çırağını da seçtik” dedi.

Kent Meydanında düzenlenecek olan programda yılın kalfasına, çırağına ödül verileceğini aktaran Köksal: “Ahiliğin kelime olarak kardeş, eli açık, konuksever ve yiğit anlamına gelmektedir. Ahiliğin dürüstlük, sevgi, dostluk, yardımlaşma, hoşgörü, bilgi ve dayanışmanın sanat ile birleşimidir. Ahilik, sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren, günümüzde halen geçerliliğini koruyan , bu günün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. Ahilik Kültür Haftası esnafın bayramıdır. Bu nedenle, esnafımız bayramına sahip çıkmalı ve işyerlerinin önlerine Türk bayrağı asarak bu coşkuya ortak olmalı ve etkinliklere katılmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Birilerine para mı kazandırılıyor?
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek
Asılsız ihbarlar için yasal süreç işletilecek