Ecdadımıza minnet borçluyuz 
Reklamı Geç
Advert
Advert

Ecdadımıza minnet borçluyuz

Ecdadımıza minnet borçluyuz
Ecdadımıza minnet borçluyuz Sivas Memleket
Bu içerik 1179 kez okundu.

Mehmet TIRPAN

Belediye Başkanı Sami Aydın, 800 yıllık geçmişe sahip olan ahilik kültürünün yozlaştırıldığını söyledi.

Gelecek nesillere ahilik kültürünün iyi bir şekilde anlatılması gerektiğini kaydeden Aydın: “Ahilik her yönüyle insanı yetiştiren okul aslında. Böyle bir anlayışı bize bırakan ecdadımıza minnet borçluyuz. Ama biz zaman içerisinde bunları yozlaştırmışız. Çocuklara gençlere ahiliği iyi anlatmamız lazım” dedi.

Ahilik anlayışında başkalarının haklarına saygı gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın: “Domatesin sağlamlarını parlaklarını üstüne koyuyum altına da çürüklerini koyayım. Gelen kişi çocuk veya bayansa çürüklerini dolduruyum çürükleri fark eden insanlara sert çıkış yapıyım böyle ahilikte olmaz. Ahilik sistemini bugün birebir uyguluyor olabilsek belki de çok farklı bir yapı ile karşı karşıya kalırız. Ahilik anlayışına hepimizin ihtiyacı var. Bu mirasa yeterince sahip çıkmalıyız. İnsanların sadece ticari yönünü değil ahlaki yönünü de kapsayan mesleki eğitimi ön plana çıkaran bir anlayış. Bugün ahilik anlayışında usta çırak ilişkisinin sonucunda belirli bir yeterliliğe kavuşmuş olan insan ancak esnaf olabiliyor. Ahilik ruhuyla esnaflık yapan kişilere şahsım adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  

AHİLİK TEŞKİLATI 800 YIL ÖNCE KURULMUŞ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Beşir Köksal ise, “Ahilik Kültür Haftasını verimli bir şekilde kutluyoruz. Ahilik 800 yıl önce Ahi Evran Veli tarafından kurulan bir teşkilat. Ahilik dostluk ve kardeşlik ve paylaşmak demektir. Ahi Evran Veli o zaman bu boşlukları düşünerek ahlak, hak hukuk ve sanatı birleştirerek bir kurum haline getirmiş. 1953 yılında Esnaf ve Sanatkârlar yeniden örgütlenmiş ve dernekler kurulmuş. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları da dernekler birliği olarak isimlendirilmiş. 1989 yılında yeniden yasa değiştirilmiş ve esnaf Dernekleri birliği Esnaf Odaları Birliği olmuş. Ahiliğin felsefesini kendi esnafımıza aşılamak istiyoruz. 30 yıldır çeşitli etkinlikler düzenleyerek esnaflara ve gelecek nesillere ahilik kültürünü aktarıyoruz. Kalfa ve çırak ilişkisini daha da yaygınlaştırıyoruz. Bugün ahilik yürüyüşü yapacağız. Yürüyüşümüze tüm esnaflar ve Sivas halkı davetli” şeklinde konuştu.

 

Ecdadımıza minnet borçluyuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”