SİVAS İÇİN TEHDİTLER STRATEJİK PLANDA YER ALDI 
Reklamı Geç
Advert

SİVAS İÇİN TEHDİTLER STRATEJİK PLANDA YER ALDI

SİVAS İÇİN TEHDİTLER STRATEJİK PLANDA YER ALDI
SİVAS İÇİN TEHDİTLER STRATEJİK PLANDA YER ALDI Sivas Memleket
Bu içerik 1257 kez okundu.

Sivas’ta ilin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehdit algılamaları belirlendi. Sivas İl Özel İdaresi tarafından yapılan 2015-2019 Stratejik Planında yer alan çalışmaya göre ilin güçlü yönlerde icra yetkisi, zayıf yönlerde tanıtım eksikliği, fırsatlarda kalkınma öncelikli il olması ve tehdit algılamasında ise işsizlik ve istihdam gibi sorunlar yer aldı.

 

 

Sivas İl Özel İdaresi 2015-2019 yılı stratejik planında Sivas’ın güçlü, zayıf yönlerini, fırsatlar ve tehditleri ortaya koyan bir çalışma yaptı. Stratejik Planlama Ekibi tarafından ortaya çıkarılan faktörlerde önemli konular yer aldı. İlin güçlü yönlerinin belirlenmesi, zayıf yönlerinin giderilerek güçlendirilmesi, ilde ki fırsatlar ile tehdit algılamaları başlıklar halinde ortaya konuldu.Her hedefe yönelik stratejik amaçların belirlendiği planda bu amaca yönelik hedefler ve faaliyetler ortaya çıkarıldı. Bunun için ise izlenecek yol oluşturuldu.

 

GÜÇLÜ YÖNLER

 

Stratejik Planlama Ekibi tarafından ortaya çıkarılan ve Sivas İl Özel İdaresi’nin 2015-2019 yılları arasında ki Stratejik Planında yer alan bilgilere göre ilin güçlü yönleri şu şekilde sıralandı; “İl yönetiminin desteği, karar alma ve icra yetkisi, bütçesini kendisinin yapması ve kendi bütçesini oluşturması, kültür ve turizm açısından zengin bir il oluşu, Coğrafi yapısı sebebiyle kış sporlarına uygun oluşu, yapılan çalışmalarda paydaş beklentilerin dikkate alınması, özel idare bütçesinden ayrılan payların diğer kamu kurumlarına ayrılandan fazla olması, ilin tamamına ulaşılabilir yaygın teşkilata sahip olması ve nüfusun tamamına hitap etmesi, mesleki ve teknik eğitimde bina ve donanım mevcudiyeti”

ZAYIF YÖNLER

Zayıf yönlerinde belirlendiği çalışmada dikkat çekici unsurlar göz önüne çıktı. Stratejik Planda yer alan ilin zayıf yönleri ise “yatırım tercihlerinin yerinde kullanılamaması, kamu destek ve yardımlarının yetersizliği, hizmet içi eğitim yetersizliği, il coğrafyasının çok büyük olması, kış şartların ağır geçmesi, nitelikli personel eksikliği, turizm çeşitlerinin yeterince tanıtılamaması, çevre bilincinin yetersiz oluşu, yüksek işsizlik oranları, gelir dağılımının Türkiye geneline göre daha dengesiz olması, tarımsal yayım ve eğitim faaliyetleri için yeterli sayıda araç ve gerecin eksikliği, üretici birliklerinde örgütlenme zayıflığı, Sivil toplum kuruluşlarının etkin olmaması, AR-GE çalışmalarının yeterince yapılmaması” şeklinde sıralandı.

FIRSATLAR

İlin yakalayabileceği fırsatların da değerlendirildiği raporda eğitimden turizme kadar çok sayıda ana başlık gündeme gelmiş oldu. Buna göre “turizmin güçlendirilmesine uygun, yayla, kış, av, doğa gibi imkanların bulunması, halkın teknoloji ve yeniliklere duyarlı olması, ilde yeni bir üniversite kurulabilmesi için alt yapının yeterli olması, ilin tarihi ve kültürel mirası, ilin aile bağlarına bağlı olması ve ahlaki değerlere önem verilmesi, ilin kalkınmada öncelikli iller arasında yer alması, eğitime %100 destek kampanyasının devam etmesi, ilin başarılı bir futbol takımının olması, kurum ve bağlı kurumlarda ihtiyaç duyulan çeşitlilikte ve niteliklere sahip personelin çalışması” ifadeleri yer aldı.

TEHDİTLER

Raporun en dikkat çekici bölümünü ise tehditler oluşturdu. Çeşitlilik gösterilen tehdit gruplarının farklı konularda olması ise dikkat çeken en önemli unsur oldu. Plana göre il için tehdit görülen maddeler şu şekilde sıralandı; “Dağınık yerleşim alanları ve çarpık şehirleşme, il içinde ki gelir dağılımı eşitsizliği, göç sebebiyle nüfusun kır-kent dağılımının bozulması, kış mevsiminde taşımalı eğitimin olumsuz yönde etkilenmesi, esnaf ve tüketicilerde mevzuat binici ve ürün seçimi kültürünün eksikliği, eğitimsiz ailelerin bilinçsizce çocuk yetiştirmeleri, üniversite ile iş birliğinin az olması, ilin coğrafi açıdan dağınık olması, işsizlikten dolayı köyden il merkezine göçün yaşanması ve ailelerin ekonomik seviyelerinin düşük olmasına bağlı olarak eğitim öğretim faaliyetlerinin olumsuz yönde etkilenmesi, istihdam imkanlarının yetersizliği” olarak vurgulandı.

SİVAS İÇİN TEHDİTLER STRATEJİK PLANDA YER ALDI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
Eğitim nasıl bir zihniyetle yönetiliyor?
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”
“Alevilere genel bütçeden pay ayrılmalı”