Konaklar yaşatılmayı bekliyor 
Advert

Konaklar yaşatılmayı bekliyor

Tarih kenti Sivas’ta yok olmaya yüz tutmuş onlarca konak restorasyona alınmayı bekliyor. Tarihsel miras açısından önemli bir konuma sahip olan Sivas konakları hak ettiği değeri görmüyor.

Konaklar yaşatılmayı bekliyor
Konaklar yaşatılmayı bekliyor Sivas Memleket
Bu içerik 1317 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

 

Sivas’ta eski konaklar turizm kazandırılmayı bekliyor. Akdeğirmen, Sularbaşı, Gökçebostan, Kaleardı, Gökmedrese, Bezirci gibi Sivas’ın eski mahallelerinde 50’ye yakın konak bulunuyor. Zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Sivas’ta sivil mimari örnekleri turizm açısından önem teşkil ederken birçok konak yıkılma noktasına geldi. Divriğide ki konaklarda olduğu gibi Sivas’ta ki konakların da restore edilip butik otele çevrilebileceği öngörülüyor.

Geçtiğimiz yıllarda ise bu konakların bir kısmı onarılarak kullanılmaya başladı. Ancak pek çok konak ise sahipleri tarafından maddi imkânsızlık gibi sorunlar nedeniyle restore edilemeyerek, ahşap mimari yavaş yavaş yok olmaya başladı.Şimdi ise gün geçtikçe çürümeye devam eden konakların sivil toplum örgütleri, şirket sahiplenmesi ile yaşatılarak bu yapıları derneklerin, vakıfların ve sendika gibi sivil toplum kuruluşlarının hizmet binası olarak; özel sektörün ise şirket binası, sanat galerisi, pansiyon, restoran, kitapevi ve benzeri şekilde değerlendirmesi bekleniyor.

Konaklar yaşatılmayı bekliyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR