Sivas deprem riski taşıyor 
Advert

Sivas deprem riski taşıyor

Herkes depremi İstanbul’da beklerken Sivas’ın da deprem bölgeleri arasında ki en riskli illerden birisi olduğu ortaya çıktı. Sivas’ta yaşanacak 7 ve üzeri şiddetinde ki olası bir depremin etkisinin felaket olacağı kaydediliyor.

Sivas deprem riski taşıyor
Sivas deprem riski taşıyor Sivas Memleket
Bu içerik 1607 kez okundu.

Sümeyra DENİZ

Türkiye Deprem Haritasında 3. derece deprem kuşağında bulunan Sivas’ta en riskli bölge Kelkit Vadisi Türkiye’nin en yüksek depremi yine Erzincan’da bekleniyor. Bu ile ilişkin olası en büyük deprem büyüklüğü 8,0. Yıkım gücü ise 12. Sivas ise Erzincan’a nazaran daha iyimser bir yapı çiziyor. Sivas’ta olası bir 7.4 şiddetinde ki deprem de yıkım gücü ise 10 olarak belirtiliyor. Sivas’ta şiddetli bir depremin meydana gelmesi halinde ise vereceği zararı kimse kestiremiyor. Sivas merkez yada ilçeler de yaşanacak olası bir depremin ne kadar zarar vereceği konusunda yapılmış bir çalışmanın olmaması dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günler de Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp şehir merkezinde ki binaların şehir dışına çıkarılması amacıyla çalışmalar yapacaklarını söylemiş ve yapılacak binaların deprem ve afetlere dayanıklı bir şekilde hazırlanacağını belirtmişti. 

  “DEPREM SİGORTASI YAPTIRIN” 

  Uzmanlar, zorunlu deprem sigortasının doğal afetler nedeniyle doğan zararların giderilmesi ve insanların mağduriyetlerinin en aza indirilmesini sağladığını belirterek, deprem risk bölgesinde yer alan Sivas'ın da gecikmeden depreme karşı önlemini alması gerektiğini belirtiyorlar. Uzmanlar, acıyı yaşamadan önlem almanın gerekliliğinin öğrenilmesi gerektiğini kaydederek, “Deprem her zaman siyah beyaz sonuçlar doğurmaz. Can kaybına neden olmayan depremler bile konutlarımızda ciddi hasara yol açabilir. Zorunlu deprem sigortası sadece konutların yıkılması durumunda değil, deprem kaynaklı her türlü hasarda tazminat ödüyor. Depremden sonra hayata devam edebilmek için zorunlu deprem sigortası son derece önemli bir ihtiyaç.” 

  EVİNİZİN DEPREME DAYANIKLILIĞINI ÖLÇÜN 

 Olası bir depremi göz önünde bulundurarak yaşadığınız evin depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu durumda ilk yapılması gereken, yaşadığımız binaların depreme dayanıklı olup olmadığını test etmek. Dayanıklılık ölçümleri için çeşitli kurumlara ve üniversitelerin ilgili fakültelerine başvurabiliyorsunuz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
Kırsala ayrılan bütçe 24 milyon 900 bin TL
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR
KANGAL SEVGİSİ YAYGINLAŞIYOR