Okullar, sorunlarla açılıyor 

Okullar, sorunlarla açılıyor

Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız, 18 Eylül tarihinde başlayacak yeni eğitim öğretim yılının sorunlarla açılacağını ifade etti. Eryıldız, ‘’Adalet ve liyakatten uzak bir anlayışla uygulama yapanlar, eğitimin sorunları ve eğitim kurumlarındaki huzursuzluktan bihaber durumdadır’’ dedi.

Okullar, sorunlarla açılıyor
Okullar, sorunlarla açılıyor Sivas Memleket
Bu içerik 1248 kez okundu.

YÜKSEL MENEKŞE

Türk Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı Nuri Eryıldız bir basın toplantısı düzenleyerek, eğitimde gördüğü eksiklikleri sıraları. Yeni eğitim öğretim yılının sorunlarla başlayacağını söyleyen Eryıldız, ‘’18 Eylül 2017 Pazartesi günü yeni bir eğitim öğretim yılına yine sorunlarla başlayacağız. Buradan yetkililere sormak istiyorum: Okullarımız eğitim öğretime hazır mıdır? Bazı okullarımızda yapılan tadilat ve bahçe düzenlemeleri gibi işler yaz tatili yerine neden tam da eğitimin başladığı tarihe denk getirilmiştir? 1., 5. ve 9. sınıflarda yapılması gereken uyum programları, özellikle 1. sınıflarda büyük önem arz ederken neden bazı okullarımızda gereksiz görülmüş ve uygulanmamıştır? FETÖ’den işlem yaparak idarecilik görevini aldığınız kişilerin idareciliğini hangi gerekçelerle aldınız? Aynı kişileri hangi gerekçelerle tekrar idari görevlere taşıdınız?  Bu uygulamayı yaparken haksız yere okul müdürlüğünden aldığınız, mahkemede dava kazanmış kişilerin haklarını iade etmeyi niye düşünmediniz?’’ dedi.

Eğitimin siyasallaşmasının, siyasi iktidarlara göre şekillenmesinin Türk milletine ve milletin geleceğine yapılabilecek en büyük kötülük olduğunu söyleyen Eryıldız, “Eğitimde siyasallaşmanın da ötesine geçilmiş, eğitim bir takım sözde STK, dernek, vakıf, tarikat, cemaat gibi yapıların emrine sunulmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı kendi eğitimcilerini adeta görmezden gelen, hiçe sayan bir anlayışla, bir takım yapılarla eğitimi yürütme zihniyetini uygulamaya koymuştur. Bu anlayış sonucu milli değerlerle sorunu olan kişiler yönetim kademelerine taşınmıştır. Milli değerleri hiçe sayan, hatta ortadan kaldırmaya çalışanların sayıları ve cüretkar tutumları her geçen gün artarak devam etmektedir. Görülmektedir ki 15 Temmuz’dan ne ders çıkarılmış ne de ibret alınmıştır. Son zamanlarda özellikle devlet okulları başarısız gösterilerek eğitimde özelleşmenin önü açılmıştır. Çok sayıda üniversite açmakla öğünmek yerine, üniversitelerde boş kalan kontenjanları, özellikle üniversite mezunu işsiz sayısını görmek gerekmez mi? TEOG sınavlarında soruların ölçme kriterlerinden uzak olması suni bir başarı ortaya çıkarmıştır. Milli Eğitim Bakanlığının eğitime bakış açısı ve ciddiyetten uzak tutumu her uygulamasında ortaya çıkmaktadır. Bu yıl hazırlanan 6. sınıf Türkçe ders kitaplarına konulan karikatür bunun en bariz göstergesidir. Milli eğitimde artık yargı kararlarının dahi hiç bir geçerliliği kalmamış, yargı kararlarını hiçe sayan bir anlayışla eğitim yönetilmeye başlanmıştır” diye konuştu. 

Okullar sorunlarla açılıyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Gar binasına YHT Meydanı yapılacak
Akyıldız’dan YHT teşekkürü
Akyıldız’dan YHT teşekkürü